avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate sometester

Activitate sometester

Primul termen de judecata - am aflat acest lucru de pe portal.just.ro - a fost fixat in 10.01.2012 cand nu am putut sa ma prezint in instanta; apoi a fost fixat termen in 17.01.2012 - lucru care nu a fost publicat nici macar pe site. Nu am primit nicio citatie pentru niciunul din termene. Este un motiv justificat pentru a face "contestatie in anulare"?
Daca in acest moment sunt implicat intr-un accident risc sa am dosar penal?
Am pierdut un proces ca urmare a unei plangeri contraventionale. Sentinta a fost data in data de 17.01.2012 si este definitiva si irevocabila insa eu nu am primit nicio hotarare in acest sens. Am aflat acest lucru de pe portal.just.ro. In tot acest timp am condus autovehiculul.

Intrebarea1: Ar fi trebuit sa predau carnetul de conducere in 15 zile de la emiterea sentintei sau predarea se face dupa 15 zile de la primirea hotararii?

Intrebarea 2: Daca nu predau carnetul iar in tot acest timp nu sunt oprit de catre Politie mai pot fi acuzat de ceva?

Intrebarea 3: Sentinta mai poate fi atacata in vre-un fel, tinand cont ca este definitiva si irevocabila?

Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Am castigat in fond un litigiu cu o societate. Avocatul meu a cerut judecarea in fond in baza unui document al ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin care se dovedea faptul ca societatea a angajat pe acelasi post (cu aceeasi denumire) o alta persoana. Sunt sigur ca persoana respectiva este angajata pe acel post si are aceleasi atributii pe care le-am avut eu, intrucat am discutat cu fostii colegi (mentionez ca relatiile mele au fost foarte bune cu toti colegii, mai putin cu seful meu direct). Acest lucru s-ar fi putut demonstra foarte usor cu martori, insa avocatul mi-a sugerat sa nu fac acest lucru intrucat decizia ITM este suficienta. Am gandit la momentul respectiv ca nu are rost sa implic alte persoane in acest conflict pentru ca, cu siguranta, Societatea le-ar fi facut probleme ulterior.
Societatea a facut recurs, care urmeaza sa se judece, bazandu-si recursul pe faptul ca respectivul nou angajat are alte atributii decat cele pe care le aveam eu (lucru neadevarat, insa nu vad cum altfel il pot demonstra decat cu martori), fiind angajat chiar al unui alte Filiale (lucru posibil adevarat - pentru ca Societatea are mai multe Filiale). Atat contractul meu de munca cat si al noului angajat sunt inregistrate la acelasi ITM).
Realizez acum, si cred ca prea tarziu, (avocatul trebuia sa sesizeze la momentul respectiv) ca la dosar nu exista o copie a fisei de post a celeilalte persoane, existand posibilitatea ca Societatea sa aibe una, care sa fie in favoarea lor, si pe care sa o mai poata depune. Intrebarile mele sunt:
Mai pot chema martori la recurs? (in fond am facut-o, insa am renuntat odata cu primirea documentului de la ITM);
In cazul in care pierd recursul, mai exista o alta cale de atac?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Litigii de munca - probleme
Daca societatea castiga recursul, va trebui sa innapoiez inclusiv banii pentru perioada recursului in care am mers la lucru?
Am o hotarare judecatoreasca definitiva si executorie de drept privind anularea deciziei de desfacere CIM, reintegrarea cu plata drepturilor salariale conf art.78 din CM, incepand cu data desfacerii pana la reintegrarea efectiva.
In urma acestei hotarari, am facut cerere de reintegrare si urmeaza, probabil, sa ma prezint la serviciu .
Hotararea judecatoreasca este definitiva, dar nu irevocabila, asa ca in acest moment societatea a facut recurs.
Intrebarea mea: daca societatea va castiga recursul, ce se va intampla cu perioada in care voi merge la serviciu?
Multumesc.
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
Buna,

Am Notificat parata sa puna in executare hotararea de fond. Mai pot ei sa ceara suspendarea executiei vremelnice? Au vreo posibilitate sa amane plata salariilor? Daca nu, in cat timp sunt obligati sa faca plata? Exista vreo posibilitate sa primesc doar banii insa sa nu fiu repus in functie pana la judecarea recursului? (asta pentru ca mi se pare ciudat sa incep lucrul la o firma cu care sunt inca in proces).

Va multumesc
Am castigat un proces pe un litigiu de munca cu firma la care am fost angajat anterior. Astept sa faca recurs... Firma trebuie sa-mi plateasca cheltuielile de judecata (1500 lei). As avea neaparata nevoie de banii astia pt ca mi s-a terminat somajul. Se poate sa-i primesc sau va trebui sa astept finalizarea recursului. Daca da, va rog sa-mi spuneti ce am de facut si cam ar dura sa intru in posesia banilor.
Va multumesc
ma refer la colaborarea ca "forma de angajare"; nici in cazul acesta nu trebuie inregistrat contractul (la ITM)
va rog sa-mi spuneti ce forme de colaborare pot exista intre o persoana fizica (pfa, imm, etc) si o alta firma si unde anume trebuie inregistrate respectivele "contracte".

multumesc