avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1385 soluții astăzi
Forum Activitate elenna_04

Activitate elenna_04

Răspuns la discuția DEDUCERE TVA
Este corect.
Buna ziua,
Va rog urgent sa ma ajutati.
sunt PFA, cu norma pe venit, as dori sa va intreb daca in cazul schimbarii sediului (din cluj in bucuresti) tb sa operez vreo modificare in registrul operatorilor intracomunitari in vederea actualizarii cu noua adresa?
mentionez ca adresa de domiciliu a rama neschimbata.

Va multumesc !

Buna ziua,

am o nelamurire legata de aceasta declaratie si depunerea ei. am preluat contabilitatea unei societati infiintate la 23 decembrei 2010. Are cateva facturi legate de infiintare, stampila, amenajare spatiu dar nu si-a inceput inca activitatea propriu zisa. As vrea sa depun o declaratie de inactivitate pentru anul 2010 ca sa nu fiu nevoita sa intocmesc bilant la 2010.
1. Puteti sa-mi spuneti va rog cand inregistrez facturile emise pe numele firmei, din anul 2010? in decembrie (avand in vedere ca depun declaratie de inactivitate) sau ianuarie 2011?
2. ce obligatii declarative (societatea e platitoare de impozit 16%, fara TVA fara salariati), in conditiile in care depun aceasta declaratie pentru anul 2010?
Răspuns la discuția situatii de lucrari
sunt documente justificative pt prestarea serviciului si trebuiesc anexate la factura de servicii. nu se pot inregistra in contabilitate dar servesc ca o justificare fiscala a cheltuielilor deduse in baza facturii emise de furnizor.
Nu stie nimeni?
Buna ziua,

As dori sa va rog sa ma sfatuti intr-o decizie pe care trebuie sa o iau. Sunt expert contabil si doresc sa infiintez o firma de contabilitate, eu asociat unic si cu sotul administrator (el nu este expert contabil). Stiu ca tb sa am neaparat calitatea de asociat in firma de contabilitate si sa detin cel putin 51%. Sunt asigurata la casa de pensii si sanatate, si platesc contributiile la veniturile actuale in baza calitatii de PFA (consultanta obisnuita) de peste un an. Va rog sa imi spuneti daca pe viitor cand voi face un copil si voi dori sa beneficiez de indemnizatia de crestere copil, fiind asociat unic la firma care o infiintam, dar nefiind administrator, voi intampina vreo problema, si daca da cum ar tb sa procedez. Momentan eu sunt PFA si nu intentionez sa imi suspend activitatea odata cu infiintarea firmei de contabilitate, astfel incat voi plati in continuare impozit, cas cass si 0.85% pana voi naste.

Va multumesc frumos