avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1778 soluții astăzi
Forum Activitate irmapaladin

Activitate irmapaladin

Casmb nu are un jurist bine pregatit,asa ca daca iti iei un avocat bun il faci praf.Poti arata ca te-ai imbolnavit stand la cozi la casmb.Poti face zilnic poze la fata locului cu cozile imense,la care o persoana cu un job ,nu are cand sa stea,mai ales ca programul este pana la 14.30.Am stat la acea coada a umilintei si am platit de 2 ori sanatatea,in conditiile in care nici in spitalul in care lucram nu aveam curajul sa ma tratez.Asta m-a facut sa ma decid parasesc sistemul sanitar din Ro.
Suntem 5 colegi care plecam la un spital din Franta,care ne-a primit cu bratele deschise si un contract de munca decent .
Sunt angajat cu carte de munca la stat(unde mi se opresc contributiile din salariu) si am un cmi(nu confundati cu pfa,va rog!!!)=cabinet medical individual.Am stat la coada la casmb 5 ore,ca sa platesc contributiile si pentru venitul meu din aceasta activitate independenta.Doamna de la ghiseu mi-a zis ca trebuie sa aduc adeverinte ca am platit pe ultimii 5 ani contributia la sanatate.Repet ,eu am mers sa platesc contributia strict pentru cabinetul meu,pentru ca eu ca persoana fizica sunt angajata cu carte de munca de peste 10 anisi normal ca mi se retin contributii.
Dar baza de date sa vada ca am platit nu au?Eu cartea de munca nu o pot cere de la angajator,atunci cum arat eu ca am platit,aduc fluturasii de salariu?Mi se pare ca e un abuz,nu?Atata timp cat eu vin pentru activitatea mea independenta tu ma intrebi si de ultimii 5 ani in alta functie,la alt loc de munca.
Si cred ca ei nu mai au la casmb nici un fel de baza de date,de cand li s-a blocat programul.Pentru ca altfel nu ar cere atatea acte.
Răspuns la discuția CMI -Plati facute la furnizori
Nu am inteles nimic.Cred ca asta era si scopul ,nu?Ce ar fi sa va explic si eu in termeni strict medicali,cu un citat din tratatul de chirurgie?Nu ati intelege nimic!Nu am facut asta niciodata ,fiecarui pacient i-am explicat pe limba lui ce are si de ce trebuie operat sau nu.Indiferent daca pacientul era academician sau taran!
Poate incercati sa raspundeti doamnei sau domnului stomatolog!
Răspuns la discuția decontare investitii CMI
Si eu am facut un contract de comodat (prin care imi cedez apartamentul,cmi-ului meu).Ca sa imi pot scadea intretinerea de ex,chitanta tb sa fie pe numele meu sau al cmi-ului?Cum ar fi corect dpdv al fiscului?