avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1489 soluții astăzi
Forum Activitate viodon

Activitate viodon

In urma unui proces a ramas o hotarare definitiva si irevocabila iar eu ar trebui sa platesc celeilalte parti 900 lei. Eu nu am platit nimic .Intrebarea mea este ce poate sa faca persoana respectiva pentru a -si recupera banii?
imi puteti explica ce inseamna deschideri de aer si lumina?
Mama mea este parat intr-un proces civil, inaintea unui termen am depus niste inscrisuri pe care am scris conform cu originalul si am semnat cu numele mamei. Acum instanta a citat-o pe mama pentru a raspunde cu privire la exceptia lipsei calitatii de reprezentant a persoanei care a depus inscrisurile (adica eu) fiindca semnaturile difera. Ce se poate intampla? Mentionez ca mama este extrem de bolnava are cancer mamar cu metastaze axia;e, iar la data la care am depus incrisurile nu-si putea folosi mana , si cu acordul ei am semnat inscrisurile respective.La momentul respectiv eu nu avea procura sa o reprezint insa dupa o luna , am facut procura. Va rog din suflet sa ne spuneti ce s-ar putea intampla?
Buna ziua . Ma numesc Valin Ana si am o intrebare referitoare la asistenta prin avocat prevazuta in ord 51/2008. Sunt pensionara si am venitul mai mic de 500ron, pentru a beneficia de un avocat am inteles ca trebuie sa merg la Decanul Baroului Iasi, acolo mi s-a spus ca ei "nu fac asta", si nu au stat la discutii.Din "asta" eu am inteles ca ei nu imi ofera un avocat care sa fie platit de stat. Prin urmare ce ma sfatuiti sa fac, ce demersuri trebuie sa urmez ,.Va rog un raspuns urgent, deja procesul a inceput si eu nu am avocat.

Buna ziua. Ma numesc Donciu Violeta si as dori un sfat din partea dvs. Casa in care locuiesc are un perete care este limita de hotar; de cinci ani incerc sa dobandesc acordul vecinilor mei pentru a-mi cimentui acel perete (casa se afla intr-o zona cu alunecari de teren). Am mers si in instanta si am cerut sa mi se permita accesul pentru a ingriji acel perete ,cererea a fost respinsa pe motiv ca exista alte cai pentru a face acest lucru. Am cerut apoi un drept de servitute pentru a merge in spatele casei mele si pentru a ingriji acel perete, insa vecin ul meu mi-a cerut multi bani pentru aceasta servitute. Mentionez ca sunt pensionara si nu am avut bani nici de avocat. De aceea va rog pe dvs sa-mi spuneti daca exista alta cale de a -mi ingriji peretele fara a plati vecinului meu aceasta suma de bani. Va rog din suflet a ma invata ce ar trebui sa fac.