avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate mig03

Activitate mig03

Buna ziua,
cum pot afla unde se afla arhiva fostei intreprinderi T.C.I.C.N.E. Cernavoda – G.S.C.I. Braila – Santier Borzesti
Parti din arhiva se afla la firme de arhivare din Braila si Tulcea, dar acestea nu detin si arhiva fostului Santier din Borzesti.
Multumesc!
Buna ziua,
se poate cumula pensia cu salariul in cazul pensionarii obtinute cu reducerea de 2 ani pentru domicilerea cel putin 30 de ani in zonele afectate de poluarea remanenta aprobate prin lege?
Buna ziua,

se poate cumula reducerea la varsta de pensionare obtinuta prin grupa I-a si a II-a de munca de dinainte de 2001 cu reducerea de 2 ani pentru domicilerea cel putin 30 de ani in zonele afectate de poluarea remanenta aprobate prin lege?
Buna ziua,
am nepoata cu doi minori, fata de 13 baiat si 10,5 ani. Tatal copiilor a parasit familia de peste 14 luni, iar de la inceputul anului lucreaza ca sofer de TIR in Belgia.
In momentul de fata tatal instiga baiatul (prin convorbiri telefonice) sa nu mai mearga la scoala, i-l invata sa-si bata sora mai mare, sa plece de acasa, sa-i raspunda urat mamei si multe alte lucruri. Tatal trimite bani printr-un var, cca. 100 - 150 € pe luna, dar cu specificatia ca sunt doar pentru baiat si doar sa-si cumpere lucruri pentru el. Spre exemplu de la inceputul anului si-a cumparat 3 perechi de adidasi de firma, dar bani in casa nu a vrut sa dea.
Acum, cu suportul tatalui, se comporta foarte urat cu toti si face doar ce vrea si ameninta ca daca este aprofostat sau "tras de urechi" ca se duce si-si reclama mama la Protectia copilului.
Zilele trecute a fost sunat de tata in timpul orelor, el a iesit din clasa, a vorbit 1/2 ora cu el pe holul scolii, dupa care i-a spus invatatoarei ca nu mai sta la scoala si a plecat.
Pana acum cateva luni era un copil exemplar si primul atat din clasa cat si la diversele concursuri.
Problema este ca mama mai are nevoie de cateva luni pana va putea deschide procesul de divort.
Pana atunci poate solicita sprijin de la Protectia copilului pentru a fi analizat si consiliat baiatul pentru a reduce influienta nefasta a tatalui?
Sau ce alta solutie are pentru a reduce influienta negativa a tatului si a readuce baiatul pe calea cea buna.
Multumesc!
Buna ziua,
in luna aprilie a.c. mi s-a inlocuit contorul de energie electrica, clasic cu unul electronic, din initiativa furnizorului.
Dupa peste 7 luni de la montaj consumul actual, constant este de 5 kW/zi, in timp ce vechiul contor ineregistra o medie de 12,5 - 13 kW/zi. Consumatorii electrici sunt aceiasi si cu aceiasi utilizare.
Cred ca este tardiv sa cer acum o verificare metrologica a vechiului contor, dar pot cere furnizorului sa-mi recalculeze pentru o perioada de timp (sa zicem un an) consumul conform noului consum inregistrat?
fara a intra in alte detalii deocamdata, am rugamintea de a ma ajuta cu un raspuns, daca sindicatul legal constituit in cadrul unei societati pe actiuni cu capital integral privat poate solicita efectuarea unui audit financiar de catre o firma autorizata, alta decat cea stabilita prin decizia AGA.
Sau ce alte metode exista pentru efectuarea auditului financiar independent de "implicarea" actionarilor.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția PFA merge cu somaj?
tudorvaleriu a scris:

5. Din textele de lege de mai sus reiese ca in timp ce beneficiati de indemnizatie de somaj puteti obtine venituri din activitatea de PFA dar aceste venituri sa nu fie mai mari de 500 lei lunar.


Buna ziua,

am o nelamurire la formularea de mai sus: Venit Brut sau Venit Net ?

Multumesc anticipat!

Răspuns la discuția Intarzieri cu plata salariului
in afara actiunii in justitie pentru plata daune interese sau sesizarea ITM-ului se poate face plangere penala impotriva persoanei care cu buna stiinta si in mod repetat solicita si avizeaza plati catre terti inaintea platii salariilor?
Multumesc anticipat!
din cate imi amintesc nu cred ca este trecuta o astfel de clauza. Nu am acum Acordul la mine.
Acordul stipuleaza clar: "X" lei datorii la intretinere si "Y" lei penalitati aferente. Cu conditia achitarii la zi a intretinerii curente. Soldul "Y" creste luna de luna!