avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate dobocanmariaioana

Activitate dobocanmariaioana

Răspuns la discuția intabulare
oare daca are buletinul pe aceasta adresa dar locuinta e pe numele meu are ce sa faca in caz ca il scot afara din casa pur si simplu? mi-ar putea face ceva prin lege ?
Răspuns la discuția intabulare
da da, locuiesc cu el in casa si mereu ii spun sa plece dar se face ca ploua. actiunea in instant costa bani banuiesc nu? cat ar dura aceasta procedura?
Răspuns la discuția intabulare
multumesc pentru raspuns. ma gandeam ca daca il scot din casa pur si simplu are ce sa imi faca? adika sa ii fac bagaju si sa ii spun sa plece. eu ma gandesc ca nu ar avea ce sa imi faca deoarece nu are drept asupra locuintei nu?
Discuție intabulare
Buna ziua,

Cum pot scoate pe cineva din locuinta care este proprietate personala? Are buletin pe locuinta mea facut inainte sa fie intabulata pe mine. A fost locuinta mea si a fratelui si acum e intabulata pe mine dar el refuza sa plece si nu stiu cum sa procedez.

Multumesc,
Buna,

Daca am un pamant dat in asociatie si in fiecare an ni se da grau sau bani in caz ca nu doresti graul. Pe acel pamant nu platesc impozit, plateste cel la care e in asociatie. Pe titlurile de proprietare sunt eu cu fratele meu si o matusa. In fiecare an matusa mea a ridicat graul sau banii pe acel pamant fara sa stiu acest lucru. Eu am fost plecat o perioada din tara si nu mi-a spus de existenta acelor bani. Cum pot proceda in acest caz? Banuiesc ca este vinovat si cel care i-a inmanat acesti bani. Eu cred ca trebuia sa fiu de fata si sa semnez pentru acei bani. Va rog sa ma indrumati ce ar trebui sa fac pentru a-mi recupera banii.

Multumesc,
Răspuns la discuția executare silita
Buna,
In urma decesului s-a anulat creditul dar tatal meu platind un an de zile rate la acest credit, nu i-au acoperit in intregime asigurarea de viata. Au mai ramas 500 Euro de platit pt asigurarea de viata. Banca a tot trimis somatii pe numele tatalui timp de 3 ani si acum a trimis tot pe numele lui o somatie de executare silita a bunurilor mobile si imobile. Intrebarea mea este daca au ei dreptul sa faca aceasta executare silita din moment ce succesiunea nu a fost facuta pe apartament. Apartamentul este tot pe numele tatalui meu si al mamei. Cum trebuie sa procedez?
Multumesc
Buna ziua,

va rog sa ma lamuriti intr-o problema. tatal meu a imprumutat un credit de la o banca. a platit un an de zile rate si apoi a decedat, in ruma decesului creditul s-a anulat dar asigurarea de viata nu a fost platita in intregime.in urma acestui credit banca a tot trimis pe numele tatalui somatii pt plata in intregime a asigurarii de viata, dar a trimis intr-un final o somatie de executare silita a bunurilor mobile si imobile. acum v-as ruga sa-mi spuneti daca eu ca mostenitor, nefacand inca succesiunea pe casa ma afecteaza, adika daca au dreptul sa-mi intre in casa pt aceasta executare silita. acest credit a fost de nevoi personale si fara girant.va rog mult sa ma lamuriti ce si cum sa fac pt ca nu mi se pare normal sa platesc eu aceasta restanta. multumesc
Răspuns la discuția mostenire
hello again si multesc ca mi-ati raspuns. ideea e ca el face asta fara actele, fara nimic, cum pot sa-l impiedic?
Discuție mostenire
buna, va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de un apartament mostenit de la parinti. am mostenit impreuna cu fratele meu un apartament cu 4 camere si intrebarea este ca in caz ca succesiunea nu e facuta si fratele meu doreste sa desparta acest apartament in 2 parti, adika cate 2 apartamente cu 2 camera poate fara succesiune si fara proiect de la primarie? fara acordul meu poate face acesta modificare? multumesc si astept un raspuns.
Buna, ma numesc Maria Ioana din Cluj-Napoca si am mostenit un apartament impreuna cu fratele meu, dar succesiunea nu e facuta inca pe apartament. Intrebarea mea este daca fratele meu doreste sa imparta apartamentul in 2 parti, adika este un apartament cu 4 camere si sa faca 2 apartamente cu cate 2 camere este nevoie sa fim cu succesiunea facuta si trebuie ceva proiecte de la primarie? El doreste sa faca pasu acesta dar eu nu prea doresc asta si as vrea sa stiu daca eu nu sunt de acord cu asta banuiesc ca nu poate sa-l imparta. Si-a adunat semnaturi de la toti vecinii de pe scara dar eu nu i-am semnat hartia respectiva. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns si sa ma indrumati cam ce ar trebui sa fac. Multumesc:D