Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna, va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de un apartament mostenit de la parinti. am mostenit impreuna cu fratele meu un apartament cu 4 camere si intrebarea este ca in caz ca succesiunea nu e facuta si fratele meu doreste sa desparta acest apartament in 2 parti, adika cate 2 apartamente cu 2 camera poate fara succesiune si fara proiect de la primarie? fara acordul meu poate face acesta modificare? multumesc si astept un raspuns.
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile legale, fara acordul dumneavoastra in calitate de comostenitor in parte egala, orice act de dispozitie este nul. De altfel nici o autoritate nu va da curs solicitarilor dansului fara acordul dumneavoastra .
Cu stima !
hello again si multesc ca mi-ati raspuns. ideea e ca el face asta fara actele, fara nimic, cum pot sa-l impiedic?