avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 783 soluții astăzi
Forum Activitate anadanuta

Activitate anadanuta

Buna seara. Am fost implicat intr-un accident auto, am facut contestatie ptr amenda si acum este deschis proces civil. Dosarul ajuns in instanta nu contine toate informatiile (lipsesc fotografiile). Cum si unde as putea avea acces la dosarul intocmit initial de politie? Multumesc.
Buna ziua,
Cu o luna si ceva in urma mi s-a furat portofelul intr-un centru comercial. Agentii de paza l-au prins pe faptas si au chemat politia. Mi-am recuperat bunul dar si am depus si plangere scrisa si am dat si o declaratie prin care am confirmat ca mi-am primit bunul (mi s-a parut normal ca hotul sa nu scape nepedepsit, cei de la politie mi-au spus ca nu pot sa-l retina daca nu depun plangere). Acum am primit o citatie la procesul acestui individ, in calitate de parte vatamata. Intrebarea mea este daca pot sa nu ma prezint. Cu alte cuvinte am in vreun fel obligatia sa ma duc?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția lamuriri executare silita
Multumesc ptr raspuns, dar totusi este greu de crezut ca au dreptul sa-mi blocheze contul in care iau salariul atata timp cat legea parca spune ca au dreptul la 1/3 din venit. Daca imi iau tot venitul eu din ce traiesc? Stiu ca o data ce am luat niste bani imprumut am obligatia sa-i returnez dar asta in masura in care pot sa o fac ...
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 19 saptamani si urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii martie 2011. As vrea sa intru in prenatal la 28 de saptamani, adica cu 84 de zile inainte de data probabila a nasterii. Am citit ordeonanta de urgenta nr. 158 din 17 noiembrie 2005 in care este specificat faptul ca, pre si post natalul trebuie sa insumeze 126 de zile calendaristice care se pot lua 63 inainte de nastere si 63 dupa nastere sau la recomandarea medicului sau la cererea beneficiarei se pot imparti astfel incat sa fie obligatoriu minim 42 de zile dupa nastere (concediu de lauzie). Am sunat la medicul de familie sa intreb daca imi da din saptamana 28 concediu si mi-a spus ca nu se poate, conform legii trebuie din saptamana 32. Degeaba am incercat sa-i expic ca nu am avut succes. Ce sa fac sa o fac sa-mi dea concediu din saptamana 28? Ce fel de recomandare sa-i duc de la dr ginecolog? Sau sa fac eu o cerere si sa o semnez (are vreo valoare)?
Multumesc anticipat ptr raspuns.
Buna ziua. Am doua credite la doua banci diferite. Pentru unul din ele am mai mult de 500 de zile in intarziere iar ptr al doilea am 140 de zile. Inca nu am fost anuntata de catre nici una din banci ca mi s-a reziliat contractul (inteleg ca acesta este primul pas inainte de executarea silita). In acest moment sunt insarcinata in 5 luni, deci urmeaza sa intru in prenatal, postnatal si concediu de 2 ani de crestere copil. Creditele sunt de nevoi personale fara garantie sau ipoteca, nu am bunuri de nici un fel pe numele meu si stau cu parintii. Cei de la banca ma ameninta ca ma executa si imi blocheaza conturile. Salariul il iau pe card deci am un cont care ar putea fi blocat numai ca este cel de salariu si parctic ar avea dreptul doar la 1/3 din venitul meu nu la tot. Cei de la firma la care lucrez nu vor sa-mi dea salariul decat pe card. In cazul in care imi blocheaza contul de card cum pot sa fac sa am acces la acei bani? Ca de luat din cont nu au dreptul sa ii ia dar nici eu nu o sa pot. Au dreptul sa imi blocheze banii din perioada pre si post natalului? Pot sa depun vreo contestatie sau ceva si sa dovedesc ca in acel cont mi se vireaza salariul, deci este singurul meu venit.
In cazul prezentarii unui executor judecatoresc la usa mamei mele acesta ce drept are sa intre pe proprietatea ei? Adica daca refuza sa-l primeasca in casa ce se intampla? Poate face asta avand in vedere ca este proprietarul casei?
PS: mentionez, daca are vreo importanta, ca nu sunt maritata cu tatal copiilor mei deci nu poate fi vorba de bunuri comune.
Multumesc anticipat pentru raspuns.