avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate NICORICI2007

Activitate NICORICI2007

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu o informatie in urmatoarea problema:

Avem o societate cu sediul in strainatate, in tara Membra UE, pe care dorim sa facem angajari cu, contracte individuale de munca.
Activitatea salariatilor se va desfasura in Romania la o alta societate cu care firma straina va incheia contract de prestari servicii.
Stie cineva ce inplica aceste angajari din punct de vedere fiscal? Ce contributii retine societatea externa si plateste in Romania? Ce formulare trebuiesc depuse in acest sens? Daca este legal si care este baza legala?
Buna ziua, ma poate ajuta cineva va rog cu o informatie?, am un control de la ITM si am o problema referitor la revisal.
Am avut un contract de munca cu incepere in data de 01.05.2012, si am intocmit revisal-ul in 30.04, l-am generat, insa am uitat sa-l transmit la itm, si am transmis acel revisal in iulie, ce-mi poate face controlul care va veni? a mai avut cineva situatia aceasta?

Multumesc anticipat!
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

In decontul TVA aferent lunii februarie 2012, aveam o factura stornata in luna precedenta, a carei valoare trebuia sa o introduc pe regularizari in decont.
Din greseala nu am introdus acea factura pe regularizari, iar in decontul de TVA am preluat gresit soldul din luna precedenta, lucrez contabilitatea in programul SAGA si am listat decontul direct din program, iar programul a preluat in decontul de TVA soldul cu acea factura stornata. Normal ar fi trebuit sa preiau in decont soldul precedent si sa vin cu regularizari, ceia ce nu am facut ci am preluat direct soldul din balanta,
Intrebarea mea este cum repar aceasta greseala, cei de la administratie i-mi spun ca nu se pot corecta decat preluarile de solduri nu si regularizarile, iar daca fac corectie doar pe preluari de solduri nu pica decontul cu balanta, pt ca balanta contine si factura de storno,

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o lamurire in urmatoarea problema:
Societatea X are o datorie,(inregistrata in contul 462 credit), la societatea Y in urma unui contract de cesiune creanta.
Deoarece societatea X nu poate plati datoria, vrea sa transfere societatii Y un anumit numar de mijloace fixe( cladiri, terenuri, autoturisme), astfel incat datoria sa fie stinsa in totalitate.
Intrebarea mea este:
Societatea Y poate sa devina proprietar al terenurilor si cladirilor in aceasta situatie?, fara ca societatea X sa factureze aceste bunuri, ci doar sa le transfere proprietarului in contul datoriei deja existente.
cum se face inregistrarea in contabilitate in cazul in care societatea transfera mijloacele fixe?
Va multumesc

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: o societatea vrea sa vanda un teren altei societati cu o valoare mai mica decat valoarea contabila. Terenul a fost cumparat inainte de 2007.
Intrebarea mea este:
1.Cum inregistrez in contabilitate diferenta dintre valoare de vanzare si valoarea de achizitie;
2. Diferenta dintre valoarea de achizitie si valoarea de vanzare este cheltuiala deductibila, dpv fiscal?
3. La vanzarea terenului colectez tva?

Va rog ajutatima cu o lamurire in aceasta problema.
Multumesc !