Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general devenire proprietar in contul unei cesiuni
Discuție deschisă în Contabilitate în general

devenire proprietar in contul unei cesiuni

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o lamurire in urmatoarea problema:
Societatea X are o datorie,(inregistrata in contul 462 credit), la societatea Y in urma unui contract de cesiune creanta.
Deoarece societatea X nu poate plati datoria, vrea sa transfere societatii Y un anumit numar de mijloace fixe( cladiri, terenuri, autoturisme), astfel incat datoria sa fie stinsa in totalitate.
Intrebarea mea este:
Societatea Y poate sa devina proprietar al terenurilor si cladirilor in aceasta situatie?, fara ca societatea X sa factureze aceste bunuri, ci doar sa le transfere proprietarului in contul datoriei deja existente.
cum se face inregistrarea in contabilitate in cazul in care societatea transfera mijloacele fixe?
Va multumesc

Daca nu aveti incheiat un contract de imprumut in care sa fie specificate aceste clauze, nu se poate. Aceste bunuri trebuie scazute din patrimoniul societatii respective. Acest lucru se poate face facturandu-va bunurile, iar cu suma inregistrata in contul 462, sa fie stinsa obligatia Dvs. de plata.