avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate marbostgms

Activitate marbostgms

Discuție PUG expirat
1.PUG-ul localitatii a expirat, apoi a fost prelungit si acum s-a expirat si prelungirea. Noul PUG este in lucru.
Intrebarea este, daca PUG-ul este expirat se mai pot elibera certificate de urbanism si autorizatii de construire?
2.In PUZ_ul zonei unde locuiesc este specificat ca este zona rezidentiala.Se poate autoriza construirea unui atelier de mobila ??

Multumesc!
In concluzie, trebuie sa se plateasca, au BA ??! Sau legea e facuta ca sa inteleaga fiecare ce doreste ??
Cele 15% sporul de doctorat se mai acorda in prezent ? Cunosc ca in Noua Lege a salarizării se va reintroduce acest spor.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Constructie fara autorizatie
CHIAR NU SE PRICEPE NIMENI SA DEA UN RASPUNS??:(
La noi in cartier o firma a inceput sa-si o hala desi nu are autorizatie de constructie , iar PUZ_ul e numai pentru zona rezidentiala.

Ce putem face noi locuitorii acestui mini cartier ? Mai ales ca vor urma sa circule si masini de tonaj, inclusiv TIR_uri, iar drumul nu are o capacitate sa sustina asemenea autovehicule.
Multumim
Locuim intr-un cartier unde drumul de acces este privat.Am dori sa stim cui trebuie sa ne adresam pentru a restrictiona accesul pe drum numai autovehiculelor pana la 3500 kg si viteza max.de 30 km/ora.
Multumim anticipat
Am chemat echipa Service a Romstal pentru a-mi face verificarea anuala a centralei termice aflata in termenul de garantie.
Dupa ce au executat lucrarile de intretinere si verificare au solicitat (cu factura) suma de 260 lei.
Este legal ca sa platim interventiile in cadrul termenului de garantie ? Ce garantie este asta cand esti obligat sa platesti interventiile echipei service ??
Pentru veniturile din chirii pensionarii platesc CASS?
multumesc
Multumesc
Contractul de inchiriere se inregistreaza la Administratia Financiara unde proprietarul are domiciliu sau la Administratia Financiara unde exista apartamentul;in speta la Ad.fin Sector2 unde e apartamentul sau la Ad.Fin Guiurgiu unde are proprietarul domiciliul).
Multumesc anticipat