Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Plata interventiei in termen de garantie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Plata interventiei in termen de garantie

Am chemat echipa Service a Romstal pentru a-mi face verificarea anuala a centralei termice aflata in termenul de garantie.
Dupa ce au executat lucrarile de intretinere si verificare au solicitat (cu factura) suma de 260 lei.
Este legal ca sa platim interventiile in cadrul termenului de garantie ? Ce garantie este asta cand esti obligat sa platesti interventiile echipei service ??
Nu a fost operatiune de interventie ca nu s-a defectat nimic deci nu are legatura cu garantia.
Aceste verificari sunt obligatorii doar o data la doi ani si sunt facute de firme autorizate (nu zic ca Romstal nu este, nu stiu asta). Daca v-au facut verificarea in calitate de furnizor ati cam platit degeaba.
Chiar, de ce i-ati chemat dupa un an? Nu ca ar fi ceva rau sa fiti preocupat de siguranta.