avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate incepator c.j

Activitate incepator c.j

Răspuns la discuția PRECIZARE LA CONTESTATIE?
Multumesc foarte mult pentru ca mi-ati raspuns., cred ca nu am stiut sa pun mesajul corect.
1.oferta a fost respina pe motiv inacceptabila avand un pret neobisnuit de scazut care nu acopera etc, etc.
2. cnsc admite exceptia de necompetenta materiala invocata din oficiu
3.declina comp solutionarii sect de contencios adm etc
4.dispune trimiterea de indata a dosaraului curtii
5. fara cale de atac.
acum pun intrebarea: in urma acestei decizii eu pot formula precizare la contestatie pt ca as vrea sa completez ce nu am scris in contestatie la cnsc, adica mai detaliat si cu argumente mai clare.
multumesc !
Buna ziua, in urma cu ceva timp v-am scris de o contestatie licitatie SEAP, intrebare pot face precizare la contestatie?
de ce? cnsc , a admis contestatia ca fiind lipsita de competenta materiala din partea
sa si a trimis dosarul spre solutionare Curtii.A,..
multumesc,
La multi ani!
Subiect: licitatie
Buna ziua
Va rog frumos sa ma ajutati, firma pentru care lucrez a participat la o licitatie aut.contractanta a respins oferta noastra ca fiind inacceptabila in baza art. 36 alin (1) lit.f) coroborat cu art 36’1 alin(4) din H.G. 925/2006 s-a constata ca oferta noastra are un pret neobisnuit de scazut care nu respecta legislatia in vigoare privind acoperirea legala a ceheltuielior salariale conform Legii 53/2003-Codul Muncii avand in vedere salariul minim brut pe tara garantat pentru anul 2012 si plata sporului pentru orele lucrate pe timpul noptii.
Am justificat pretul si faptul ca sporul de noapte se va plati din alte prestatii contratuale si ca nu am incalcat legea 53/2003 .
Am nevoie de ajutorul dvs eu nu am facut niciodata contestatie ma puteti ajuta
As putea sa scriu urmatoarele:
Autoritatea contractanta nu a luat in considerare aceasta justificare incalcand dispozitiile art.202 alin.1,alin1' si 2 din OUG nr.34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii, cu modificarile si completarile ulterioare potrivit care ,,in cazul unei oferte care are un pret aparent neobisnuit de scazut in raport cu ceea ce urmeaza a fi furnizat,executat sau prestat,autoritatea contractanta are obligatia de a solicita ofertantului, in scris si inainte de a lua o decizie de respingere a acelei oferte, detalii si precizari pe care le considera semnificative cu privire la oferta, precum si de a verifica raspunsurile care justifica pretul respectiv”.

Autoritatea contractanta are obligatia de a lua in conside justificarile primite de la ofertant,in conditiile alin.(1),indeosebi cele care se refera la:
a)fundamentarea economica a modului de formare a pretului, aferent metodelor de executie utilizate, procesului de productie sau serviciilor prestate;
b)solutiile tehnice adoptate si/sau orice conditii deosebite defavorabile de care beneficiaza ofertantul pentru executarea lucrarilor, pentru furnizarea produselor sau prestarea serviciilor;
c)originalitatea ofertei din punct de vedere al indeplinirii tuturor cerintelor prevazute in caietul de sarcini;
d) respectarea dispozitiilor privind protectia muncii si conditiile de lucru aplicabile pentru executarea lucrarii,prestarea serviciului sau furnizarea produselor;
e)posibilitatea ca ofertantul sa beneficieze de un ajutor de la stat.

In drept

In temeiul OUG 34/2006 art.255 si urm., art. 209 OUG 34/2006.
Va mutumesc mult

Imi voi cere iertare ca am postat prima data in alt forum dar din graba diserare si tema ca am facut gresala vietii mele pentru ca trebuia sa fac urgen acesta contestatie si avem vevoie de sfatul dvs nu am postat unde trebuie

Discuție licitatie
Buna ziua
Va rog frumos sa ma ajutati, firma pentru care lucrez a participat la o licitatie aut.contractanta a respins oferta noastra ca fiind inacceptabila in baza art. 36 alin (1) lit.f) coroborat cu art 36’1 alin(4) din H.G. 925/2006 s-a constata ca oferta noastra are un pret neobisnuit de scazut care nu respecta legislatia in vigoare privind acoperirea legala a ceheltuielior salariale conform Legii 53/2003-Codul Muncii avand in vedere salariul minim brut pe tara garantat pentru anul 2012 si plata sporului pentru orele lucrate pe timpul noptii.
Am justificat pretul si faptul ca sporul de noapte se va plati din alte prestatii contratuale si ca nu am incalcat legea 53/2003 .
Am nevoie de ajutorul dvs eu nu am facut niciodata contestatie ma puteti ajuta
As putea sa scriu urmatoarele:
Autoritatea contractanta nu a luat in considerare aceasta justificare incalcand dispozitiile art.202 alin.1,alin1' si 2 din OUG nr.34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii, cu modificarile si completarile ulterioare potrivit care ,,in cazul unei oferte care are un pret aparent neobisnuit de scazut in raport cu ceea ce urmeaza a fi furnizat,executat sau prestat,autoritatea contractanta are obligatia de a solicita ofertantului, in scris si inainte de a lua o decizie de respingere a acelei oferte, detalii si precizari pe care le considera semnificative cu privire la oferta, precum si de a verifica raspunsurile care justifica pretul respectiv”.

Autoritatea contractanta are obligatia de a lua in conside justificarile primite de la ofertant,in conditiile alin.(1),indeosebi cele care se refera la:
a)fundamentarea economica a modului de formare a pretului, aferent metodelor de executie utilizate, procesului de productie sau serviciilor prestate;
b)solutiile tehnice adoptate si/sau orice conditii deosebite defavorabile de care beneficiaza ofertantul pentru executarea lucrarilor, pentru furnizarea produselor sau prestarea serviciilor;
c)originalitatea ofertei din punct de vedere al indeplinirii tuturor cerintelor prevazute in caietul de sarcini;
d) respectarea dispozitiilor privind protectia muncii si conditiile de lucru aplicabile pentru executarea lucrarii,prestarea serviciului sau furnizarea produselor;
e)posibilitatea ca ofertantul sa beneficieze de un ajutor de la stat.

In drept

In temeiul OUG 34/2006 art.255 si urm., art. 209 OUG 34/2006.
Va mutumesc mult
Va multumesc frumos( cred ca am trimis fara sa continui mesajul) dar cred ca nu m-am facut foarte intelea.
FIRMA X( GG) a prestat servicii catre firma y(MM), firma Y(MM) in baza facturi emise de catre X(GG) trebuia sa-i faca plata.
FIRMA Y(MM) a efectuat partial dar din neatentie si coincidenta de denumirea firme adica in loc sa-i vireze in contul lui X(GG) a virat in contul lui G( GI).
Firma Y(MM) nu vrea sa mai vireze nicun ban pana nu arata firma X(GG) ca a primit bani de la firma G(GI).
Firma G(GI) vrea sa-i transfere bani primiti din gresala de la Y(mm) catre X (GG) nu are acces la conturi si este in insolventa.

Din acest motiv voi mai pune din nou intrebarea:
Ce intelegerea sa fi intre parti ca firma Y(MM) sa vireze restul de bani in contul in care trebuie adica al lui X(GG), dar vrea un document in care sa arate ca firma G(GI) i-a dat firmei X(GG) banii de la y(MM). SI DUPA ASTA y(MM) plateste restul.
Firma G(GI) inapoia acei bani care au intrat din gresala in contul ei dar nu are acum.
Tot ce v-am scris se poate rezolva doar cu un proces verbal dar probabil intre toti 3?

Sper ca nu am gresit ceva si va multumesc inca o data.
Va multumesc frumos!
Buna ziua,
Am o intrebare, firma x a emis o factura catre firma y, firma y a facut o plata partiala la firma G din neatentie , firma G este de buna credinata dar nu poate inapoia banii firmei x pentru ca este in insorlventa.
Intrebare: ce documente trebuie emise intre cele trei firme ca firma y sa faca plata catre firma x restul facturii.(
Va multumesc si sper ca am scris sa fiu intealeasa ce vreau.
Ctr de tranzactie, facturi, chitante, conventie,?
@ gigipopa

Buna ziua, aceasta variant a mai ramas, nu am vrut sa fac mare tam, tam pentru ca totusi incerc sa cred in buna intelegere.Asa cum am mai spus voi merge peste o saptamana la noul primar, am si poze la tot insa locatiile sunt imposibile, daca nu voi resusi voi solicita reamenajarea si indepartarea celor doua ghene unde exista un loc de joca dar pentru varste de 1-7 ani, restul care vor sa bata mingea vor ramane pe dinafara printre masini pe borduri.
Sunt constienta ca fac galagie dar, ora lor este dupa scoala 12-13 si apoi dupa ora 17, este adevart si faptul ca noaptea mai ocupa cei de 17.18 etc ani bancile si sunt intr-o veselie totala dar cei mici nu au nicio vina pentru asta.
Multumesc pentru sustinere va tin la curent.
O zi buna.!

[Editat - Pct. 2.6. din Regulament: Poti apela la functia de citare dintr-un mesaj anterior al altui utilizator cu conditia ca acest citat sa nu se afle pe aceeasi pagina si sa fie doar fragmentul la care te referi. Te rugam sa nu exagerezi cu citarea intregului mesaj daca nu e necesar]
Multumesc,nu ma asteptam sa mai raspunda cineva, daca ati fi fost prezent atunci cand s-a prezentat cineva de la primarie si daca ati fi asistat la sfarsitul povestii ati fi vazut cum dam din ras in plans, de ce spun asta, 5 locatii am gasit imposibil de finalizat, 1. s-au revoltat locatarii care locuiau in zona, 2. o gradina cu flori nu s-a putut strica pentru ca erau frumoase,3. se fac parcari,4 .locatia este retrocedata, etc.........., asa ca azi 18.06.2012, copii se joca pe langa masini, in praful strazilor si parcarilor neterminate, este trist dar voi astepta sa se instaleze noul primar si voi merge direct. Dvs. vorbiti de asociatia de proprietari imi vine sa rad , ma iertati, sunt doua asociatii si doi presedinti o doamna care se credea regina pe mosie si un domn care daca mai insistam pe subiect facea infart, nimeni nu da voie la locul de joaca pentru copii , este greu de crezut dar adevarat,mai aveam un pic si eram luata la bataie pentru locul de joaca,asa ca vom sta pe borduri printre masini, in parc unde multi au spus sa ducem copii nu este chiar asa usor in cursul saptamanii cand vii la 6.7 seara, rusinica , inca o data spun OAMENI SUNT RAI DE TOT SI NICI MACAR NU INCEARCA SA SE SCHIMBE, si viata este grea pentru ca nici ei nu fac nimic.
Orasul nostru a sistat tot asa ca voi mai sta cred ca o saptamana sa-mi adun fortele cgiar daca ma voi duce singura pentru copii mei si nu numai pentru ei voi lupta pentru acest loc de joaca.
P.S.daca as avea voie as posta urletele si tipetele si injurile celor batrani ..........sunt multi copii cu varste cuprinse intre 1-15 ani, unde sa-i duci seara habar nu am.
O seara placuta!
@ legally_aid

multumesc