avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1120 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale plata online in condtul unei alete firme ( partial ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

plata online in condtul unei alete firme ( partial plata)

Buna ziua,
Am o intrebare, firma x a emis o factura catre firma y, firma y a facut o plata partiala la firma G din neatentie , firma G este de buna credinata dar nu poate inapoia banii firmei x pentru ca este in insorlventa.
Intrebare: ce documente trebuie emise intre cele trei firme ca firma y sa faca plata catre firma x restul facturii.(
Va multumesc si sper ca am scris sa fiu intealeasa ce vreau.
Ctr de tranzactie, facturi, chitante, conventie,?
Cel mai recent răspuns: incepator c.j , utilizator 09:34, 14 Septembrie 2012
G trebuie sa returneze banii, catre X, ca si restituire plata nedatorata. Apoi x poate face plata catre y. Nu e cazul sa se incheie niciun document, daca se inteleg. Cel mult un pv de conciliere intre G si X.
Ultima modificare: Joi, 13 Septembrie 2012
ContSters214341, utilizator
Va multumesc frumos!
Va multumesc frumos( cred ca am trimis fara sa continui mesajul) dar cred ca nu m-am facut foarte intelea.
FIRMA X( GG) a prestat servicii catre firma y(MM), firma Y(MM) in baza facturi emise de catre X(GG) trebuia sa-i faca plata.
FIRMA Y(MM) a efectuat partial dar din neatentie si coincidenta de denumirea firme adica in loc sa-i vireze in contul lui X(GG) a virat in contul lui G( GI).
Firma Y(MM) nu vrea sa mai vireze nicun ban pana nu arata firma X(GG) ca a primit bani de la firma G(GI).
Firma G(GI) vrea sa-i transfere bani primiti din gresala de la Y(mm) catre X (GG) nu are acces la conturi si este in insolventa.

Din acest motiv voi mai pune din nou intrebarea:
Ce intelegerea sa fi intre parti ca firma Y(MM) sa vireze restul de bani in contul in care trebuie adica al lui X(GG), dar vrea un document in care sa arate ca firma G(GI) i-a dat firmei X(GG) banii de la y(MM). SI DUPA ASTA y(MM) plateste restul.
Firma G(GI) inapoia acei bani care au intrat din gresala in contul ei dar nu are acum.
Tot ce v-am scris se poate rezolva doar cu un proces verbal dar probabil intre toti 3?

Sper ca nu am gresit ceva si va multumesc inca o data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata facturi cand ai emis tu facturi de penalitati kyky42 kyky42 Vreau sa ma lamuresc cu o problema. Exista 2 contracte de prestari lucrari pentru 2 puncte de lucru incheiate de firma X ca si beneficiar cu firma Y ca si ... (vezi toată discuția)
Cont de garantie Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, Firma x se asociatza cu o alta firma Y pentru un ctr de prestari servicii ,este vb de o situatie de lucrari . Firma x isi i-a banii de la ... (vezi toată discuția)
Cesiune de creanta sau ... Katri Katri Buna seara! Ma confrunt cu urmatoarea speta: - socitatea noastra (X) produce anumite produse pe care le livreaza firmei Y in baza unui contract de ... (vezi toată discuția)