avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Activitate geee

Activitate geee

Buna tuturor,
Un prieten are o firma de servicii IT, insa din cauza problemelor financiare a plecat sa se angajeze in strainatate. Firma are datorii la furnizori si stat. Imi spuneti va rog frumos ce se intampla daca nu se mai depun declaratii pe aceasta firma? Care sunt repercusiunile? Ar putea sa ceara falimentul? daca da, trebuie sa plateasca administratorul debitele restante catre stat/debitori sau doar in cuantumul capitalului social (firma e SRL).

Va multumesc!
Răspuns la discuția prezentare la proces
si adresa aceasta trebuie sa o trimit ori de cate ori sunt ciatat? adica aproape din 2 in doua saptamani? sau ajunge doar o data?
Multumesc mult de raspuns
Buna
Mi-a fost spart apartamentul, m-am constituit parte vatamata sau civila ( nu stiu exact care este termenul corect). Am fost citata deja de 3 ori la proces, date in care hotii , care bineinteles ca sunt in libertate, nu s-au prezentat la proces.
Intrebarea mea este: pot sa trimit ceva adresa catre judecatorie in care sa explic ca nu ma pot prezenta din 2 in 2 saptamani ( avand in vedere ca lucrez) , ori de cate ori hotii lipsesc), dar nu renunt la acuzare?
Va multumesc mult de raspuns
Răspuns la discuția datorii firma
mai am o intrebare legata de acest subiect: asociatului i se poate intampla ceva? In sensul ca eu sunt asociat in aceasta firma cu 1%, insa doar pt pur si simplul fapt ca asociatul celalalt nu mai putea fi cu 100% parti sociale ( avea deja o alta societate 100 asociat). Ideea este ca eu nu m-am interesat deloc de situatia firmei, iar acum am vazut pe niste situatii financiare ca are datorii mari la buget ( si la furnizori)...eu pot fi tras la raspundere?
Discuție datorii firma
Buna ziua, as dori sa va intreb ce se intampla in cazul in care o societate are o gramada de datorii( sume uriase) catre stat, banci, consilii locale, furnizori, etc. , in balanta apare ca are stocuri de marfa foarte mari ( dar acestea nu exista faptic), obiecte de inventar, mijloace fixe...dar din pacate nu mai exista nimic faptic.
Ce se poate intampla administratorului?
Am depus cerere pt orar de functionare la un magazin de textile intre ora 9-20.00 in fiecare zi, care bineinteles s-a aprobat. Intrebarea mea este: in luna ianuarie si februarie pot sa modific ( printr-o nota interna de exemplu prin care sa le aduc la cunostinta angajatilor) orarul acesta ( sa fie deschis magazinul doar 8 ore pe zi, avand iin vedere ca nu sunt clienti) sau trebuie sa depun din nou o cerere la primarie. Mentionez ca de la mijlocul lunii februarie doresc revenirea la orarul initia ( de la 9"30-20:00 )
Răspuns la discuția cedare de parti sociale
Ideea este ca nici administratorul nu stie cine face importuri pe aceasta firma. Cred ca cineva din firma a sustras copii dupa acte, altfel nu ne explicam...
Deci in concluzie sa stau linistita ca nu am ce pati cu 1% ? (in cazul in care nu gasesc pe nimeni cui sa cesionez partile sociale)
Răspuns la discuția cedare de parti sociale
asa ar fi cel mai simplu, insa din pacate nimeni nu doreste sa fie asociat intr-o firma cu o gramada de datorii atat la furnizori cat si la stat. In plus de cateva luni a inceput cineva sa faca importuri de legume si fructe despre care niu habar nu avem ( ne ocupam de textile). Lucrurile astea ma sperie , de aceea as dori sa ies....
Răspuns la discuția cedare de parti sociale
este 100% asociat intr-o alta firma.
nu are familie, este un cetatean turc
NU exista ceva...prin hotarare judecatoreasca sau ceva...pur si simplu nu mai vreau sa fiu asociat in aceasta societate.
Răspuns la discuția cedare de parti sociale
Eu sunt asociat cu 1 % intr-un srl. Doresc sa ies deoarece sunt plecata din tara iar celalat asociat , care este si administrator, actioneaza in anumite situatie impotriva vointei mele. Ideea este ca el mai este asociat 1--% intr-o alta firma. Daca nu gasesc pe nimeni caruia sa cesionez cele 1% parti sociale, nu am o alta modalitate de a iesi??????????
Astept cu interes un raspuns