Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Firma fara activitate-faliment?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Firma fara activitate-faliment?

Buna tuturor,
Un prieten are o firma de servicii IT, insa din cauza problemelor financiare a plecat sa se angajeze in strainatate. Firma are datorii la furnizori si stat. Imi spuneti va rog frumos ce se intampla daca nu se mai depun declaratii pe aceasta firma? Care sunt repercusiunile? Ar putea sa ceara falimentul? daca da, trebuie sa plateasca administratorul debitele restante catre stat/debitori sau doar in cuantumul capitalului social (firma e SRL).

Va multumesc!
Poate sa ceara insolventa societatii in conditiile Legii nr. 85/2006 privind procedura insolventei. Recomandabil ar fi sa ia legatura cu un practician in insolventa care sa aiba si calitatea de avocat pentru a evalua in mod real situatia societatii. Lista practicienilor in insolventa pe judete aici: www.liquidation.ro