avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Activitate mihai 34

Activitate mihai 34

Buna ziua.
Am o datorie la finante de 16.000 de lei,datorita faptului ca nu m-a platit o firma care intre timp a intrat in insolventa. Nu am posibilitatea de a plati aceasta suma,(la care se mai aduna si penalitatile), pot sa cer insolventa?
Care sunt primele pasi ,de unde trebuie sa cer acest lucru?
Cat dureaza toate procedura?
Care este suma minima la care se poate cere insolventa?
Buna ziua.
Sunt un creditor la o firma aflata in insolventa.Prima infatisare a fost in ianuarie si de atunci se tot amana si probabil va continua asa o lunga perioada.
Problema mea este ca datoria respectiva m-a dus in faliment,plus o datorie mare la finante la care se adauga penalitatile.INTREBAREA MEA ESTE DACA POT SA DAU IN JUDECATA ADMINISTRATORUL FIRMEI RESPECTIVE (ca pers.juridica sau fizica) CUMVA?,PENTRU A RECUPERA PREJUDICIUL!! ?
El desfasoara in continuare activitate prin alte doua firme ale lui in tara,+intermediaza forta de munca in strainatate!CUM ESTE POSIBIL ASA CEVA?????!!
Va rog frumos sa ma ajutati!
Buna ziua tuturor.Am urmatoarea problema:
O firma care este in insolventa imi este datoare cu contravaloarea sumei pe lucrarile executate conform contractului.Nu am emis factura.Intrebari:
1.O firma care are bani de primit de la stat poate sa intre in insolventa pentru reorganizare?
2.Daca data de pe factura este dupa inceperea insolventei,voi fii trecut pe lista creantelor?
3.Daca voi fii inclus pe lista,dupa cat timp voi primii si eu banii?