avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1902 soluții astăzi
Forum Activitate CamiV

Activitate CamiV

Buna ziua,

In urma respingerii unei plangeri contraventionale rutiere, reclamantul a facut apel si am primit o adresa in calitate de intimat. Initial am fost intervenient si acum este mentionat si cuvantul intimat. As dori sa stiu ce presupune depunerea intampinarii in termen de 15 zile de comunicare. Ce anume trebuie sa contina aceasta si daca este necesar consult de specialitate. Am citit si am vazut ca sunt folositi termeni de specialitate si doresc sa fie realizata cat mai profesionist. In cazul in care ar trebui redactata de un avocat as dori sa stiu care este un pret estimativ.

Va multumesc!
Discuție Rozatoare bloc
Buna ziua,

Stau la parter si au inceput sa apara de ceva vreme rozatoarele in bloc... Cum pot soma administratia sa realizeze o deratizare completa si eventual reparatii care sa elimine si sa preintampine si pe viitor aparitia invaziilor? Exista vreo lege pe care trebuie s-o mentionez in solicitare?

Va multumesc!
Multumesc!
Buna ziua,

As dori sa stiu care este suma minima care poate fi stipulata intr-un contract de inchiriere ce va fi declarat la Administratia Financiara. Mentionez ca persoana care va locui in chirie este cetatea non-ue. Contractul de inchiriere trebuie inregistrat pentru a se obtine viza de sedere temporara (in prezent este student anul 2 la o facultate din Bucuresti).

Va multumesc mult pentru ajutor.

Răspuns la discuția Cumparare apartament bloc nou
Pentru sd2010:

Va multumesc mult pentru raspuns. Sunt precauta pentru ca am auzit diverse lucruri si de aceea doream asistenta unui avocat care sa citeasca contractul inainte de a fi semnat sau sa-mi spuna la ce sa am grija.

Toate cele bune,
Camelia
Buna seara,

Intentionez sa cumpar un apartament nou intr-un ansamblu rezidential din Militari. Apartamentul nu este cumparat direct de la dezvoltator, ci de la o companie care a achizitionat mai multe apartamente intr-un bloc din ansamblu (un fel de companie speculatoare :) ). Intrucat imi este foarte teama sa nu fie vreo problema in achizitia acestui apartment (un anumit contract cu clauze ascunse), as dori sa stiu care este cea mai buna si legala metoda de a intra in posesia acestuia. Nu mi-as dori sa semnez ceva fara sa fie verificat inainte de un avocat care sa-mi reprezinte drepturile. Acesti bani sunt stransi foarte greu si vreau sa fie totul in regula. Imi puteti spune care sunt demersurile si cat ar costa asistenta unui avocat in aceasta tranzactie (practic sa ma reprezinte peste tot)?

Multumesc mult si astept raspunsurile dumneavoastra!

Toate cele bune,
Camelia