avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1801 soluții astăzi
Forum Activitate danielhustiu

Activitate danielhustiu

Răspuns la discuția Inmatriculare masina radiata.
Ok.
Am fost si am verificat daca exista in evidente la taxe si impozite, ea nu exista deoarece la cine a fost masina ultima oara, nu a mai inscris-o la primarie, ia facut doar verificarea la rar, dar nu a mai inmatriculat-o pe numele lui. Certificatul de inmatriculare este pe numele celui de al 2-lea proprietar, in total ea avand 3 pe acte iar tatal meu este al 4-lea. In C.I. a masinii apare si numele celui de al 3-lea proprietar, dar nu are stampila de la IPJ BACAU cum au primi 2 proprietari. Acum doamna de la primarie mi-a zis sa merg la un notar public si sa fac o cerere pe propria raspundere conform careia am cumparat masina de la cel de al 3-lea proprietar, care sa tina loc de contract de vanzare cumparare, apoi sa merg la RAR sa ii fac verificare ca nu este furata, sa ma treaca pe C.I. si sa mi se faca un nou certificat de inmatriculare unde sa fiu trecut. Iar apoi sa merg cu un avocat sa il dau in judecata pe ultimul proprietar in lipsa lui, unde sa obtin un aviz de la judecatorie ca vechiul proprietar este plecat din tara sau mort, dupa caz, si sa primesc un fel de certificat fiscal in care apare ca nu are datorii, sau ceva de genul, iar eu sa pot inmatricula masina pe numele meu.
Credeti ca se poate sa fac cum mi-a zis doamna de la primarie?
Buna ziua.
In urma cu 10 ani, tatal meu a cumparat o masina fara sa faca un contract de vanzare-cumparare cu vechiul proprietar. Pe Cartea de Identitate a masinii este o stampila de radiere de la politie.
As dori sa stiu care sunt pasii de urmat pentru inscrierea masinii pe numele meu si cum pot sa o inmatriculez?
Va multumesc anticipat.
O zi buna.
Răspuns la discuția Probleme cu banca ....
Nu, nu este ideea asta ca nu mai vrea sa isi plateasca ratele catre banca. :tease: Idea este ca nu au anuntat-o ca i-au luat banii din cont, cea ce eu consider normal sa te anunte cineva. Daca tot trimit un mesaj sa te anunte ca ai restanta, consider ca daca scriau in acelasi mesaj: "in cazul neplatii ratei restante catre banca, ne rezervam dreptul sa retragem valoarea ratei restante din contul curent pe care il detineti." Plus ca sunt mult alte nereguli la contract de care pot sa ma leg, dar pe ea o deranjeaza faptul ca nu au anuntat-o. :angry:
Răspuns la discuția Probleme cu banca ....
Multumesc pentru raspuns.
Am citit contractul incheiat cu banca si am vazut ca se stipuleaza la sectiunea Costuri in caz de intarziere la plata ca abia dupa 8 zile de intarzieri se face proprire din contul curent, caz in care cel putin luna aceasta au trecut la fapte exact in prima zi de intarziere. Adica 25 data scadenta iar pe 26 au facut retragere din contul curent pentrul plata ratei si plus ca prima oara au trecut 3 zile de pe 25 pana pe 28.
Deci ce sa consider ca au tot dreptul sa faca retrageri din contul curent, desi nu au trecut cele 8 zile stipulate in contract?!
Buna seara.
Prietena mea are 2 carduri de credit si de cateva luni are numai probleme cu banca.
Problema suna cam asa:
Acum cateva luni prietena mea a primit salariul mai tarziu fata de data pe care trebuia sa isi primeasca salariul, pe data de 24 ale lunii in curs, iar in contractul cu banca sa stabilit ca pe data de 25 ale lunii sa se plateasca rata la carduri. Pentru ca a primit salariul mai tarziu, mai exact pe 28 ale lunii, prietena mea sa dus sa scoata bani de pe cardul de salariu si sa isi plateasca rata, dar surpriza avea bani in minus pe cardul de salariu. Atunci nu am stiu de ce are mai putini bani pe card, dar ea a retras suma pe care trebuia sa o plateasca la carduriile de credit si a platit rata. Doua luni mai tarziu exact la fel, a primit salariul mai tarziu decat era stipulat in contractul de munca, dar cu un telefon din partea bancii in care o anunta ca are restanta fata de banca. Iar de acum 3-4 luni, in fiecare luna, la o zi dupa data scadenta primeste mesaje si telefoane din partea bancii in care o ameninta ca o raporteaza la biroul de credit. Azi prietena mea sa gandit sa isi faca un extras de cont la cardul de salariu si surpriza: banii lipsa de pe cardul de salariu de acum cateva luni, erau retrasi de catre banca in contul datoriilor pe care le are prietena fata de banca, retragere de care prietena mea nu a fost anuntata. Si culmea azi prietena mea sa trezit exact cu suma pe care o datora fata de banca, si drept dovada cand sa dus sa plateasca rata pe luna aceasta, aparea ca este la zi cu ratele.
Problema ei este urmatoarea:
-banca cu ce drept ii poate retrage bani de pe cardul de salariu, fara ca ea sa fie instiintata?
-telefoanele si mesajele din partea bancii se pot considera hartuire, mai ales ca suna si trimit mesaje ca are restante, dar in acelasi timp nu o anunta ca au facut o retragere de pe cardul ei de salariu;
- ce ar trebui sa faca, ca macar banca sa nu mai faca retrageri de pe cardul ei de salariu fara acordul ei?
Buna seara.
Prietena mea lucreaza intr-o companie multinationala, unde teamleader-ul ei cauta mereu motive sa se ia de ea. Motivul, prietena teamlider-ului este angajata pe acelasi post ca si prietena mea, un entry level, in aceeasi companie si nu o suporta deloc, iar drept dovada se plange mereu prietenului ei, ca prietena mea se joaca pe facebook, in conditiile in care ea se joaca in timpul pauzei ei care este de 50 de minute pe zi, si spune ca nu isi face treaba. In companie relatiile dintre teamlideri, manager, directori si subalternii lor sunt interzise prin contract semnat de catre toti la angajare. Ce ar trebui sa faca prietena mea ca sa fie lasata in pace!? Cred ca sunt si motive personale ale teamlider-ului la mijloc, desi nu sunt sigur de asta.
Va multumesc.
Discuție Partidul UDMR
Buna seara.
As dori sa stiu si eu daca partidul UDMR este un partid legal?! M-am uitat pe lista Partidelor Politice de la Tribunalul Bucuresti si nu exista pe acea lista.
Va multumesc.
mentionez ca noua proprietara ma mai lasa, dar toate lucruriile din casa vor disparea maine, iar acum mai am doar 150 de euro la saltea pana pe data de 6 ale lunii Sept. cand mai primesc inca 300 de euro de la mama mea, pana atunci sunt in fundul gol, scuzati expresia, am incercat cu frumosul sa ne intelegem, dar insista ca nu ne da nici un ban inapoi si vrea sa ii platim intretinerea, fapt pe care am sa il fac, si apoi nu il mai intereseaza ca nu mai este al lui.
Data post: Vineri, 26 August 2011, 22:12
Pe scurt, de la data de 3.05.2011 m-am mutat cu chirie intr-un ap., unde am incheiat un contract pe un an.
Acum 2 saptamanii raman blocat pe afara si il sun pe proprietar sa imi aduca o cheie sa intru in casa, in momentul cand vine imi zice ca de luna viitoare trebuie sa ne mutam pentru ca a vandut ap trec peste modul cum am aflat ca trebuie sa ma mut, si imi caut de inchiriat, acum 30 minute bate cineva la usa, deschid usa si era o doamna care imi spune ca este noua proprietara o invit inauntru si stau de vorba cu dansa. Din vorba in vorba imi spune ca a cumparat ap. de la inceputul lunii August si ca a vorbit cu domnul profesor (vechiul proprietar) sa imi spuna ca ma mai lasa o luna in plus daca gasesc greu sa imi inchiriez in alta parte, dar domnul profesor, acum 4-5 zile, mi-a zis ca ma mai lasa el o luna daca nu gasesc acum unde sa stau si am mai aflat ca doamna a fost in ap. in lipsa mea cu un baiat de al vechiului proprietar si ca vroaia sa ii dea cheia de la apartament ca sa ma scoata afara , dar doamana a zis ca nu face astfel de lucruri, doar ca vroaia un raspuns daca mai stau o luna sau nu.
Deci ce vreau sa stiu: Ce trebuie sa fac daca nu a fost respectat un contract de inchiriere?!

Am o mare problema, maine vine vechiul proprietar sa ridice toata mobila si aparatura (frigider, televizor, aragaz si masina de spalat), vreau sa stiu daca are dreptul sa le ridice din ap daca in contract apare fiecare corp de mobila si toata aparatura.

ce ma sfatuiti sa fac?! as dori macar sa imi recuperez cei 400 de euro dati la inceput, a fost o investitie maricica pentru mine, iar acum mai am doar 150 de euro pusi la saltea pana primesc banii, iar el vrea sa ma dea practic afara, nici nu il intereseaza de contract si imi spune ca daca el nu mai este proprietar, noua proprietara ma poate da afara pentru ca nu am contract incheiat cu ea, iar pe el nu il intereseaza. La o adica mie din toata suma am nevoie de 250 euro ca sa ma mut acum si sa platesc restul intretinerii pe luna trecuta si luna aceasta.

Va multumesc.
ce ma sfatuiti sa fac?! as dori macar sa imi recuperez cei 400 de euro dati la inceput, a fost o investitie maricica pentru mine, iar acum mai am doar 150 de euro pusi la saltea pana primesc banii, iar el vrea sa ma dea practic afara, nici nu il intereseaza de contract si imi spune ca daca el nu mai este proprietar, noua proprietara ma poate da afara pentru ca nu am contract incheiat cu ea, iar pe el nu il intereseaza. La o adica mie din toata suma am nevoie de 250 euro ca sa ma mut acum si sa platesc restul intretinerii pe luna trecuta si luna asta.