avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate marius2006

Activitate marius2006

Buna seara ,

Situatia mea este urmatoarea , sunt angajat in cadrul unei multinationale din domeniul telecomunicatiilor cu functia de reprezentant vanzari.

In vanzari avem in acest sens numeroase targete pe care trebuie le atingem luna de luna indiferent de situatia reala a pietei sau de diferite aspecte cum ar fi concediul de odihna anual reglementat prin lege. Evaluarea noastra se face o data la 6 luni .
Cei care nu isi ating diferitele 5-6 targete in proportie de 100% primesc o scrisoare prin care isi asuma, sub indrumarea managerilor ,neperformanta, urmand ca in urmatoarele 2-3 luni sub amenintarea demisiei sa promita realizarea lor in proportie de 100% .

Am acumulat 45 zile de concediu si managerul refuza indirect sa-mi ofere acest drept , am reusit intr-un final sa obtin o saptamana de concediu si am primit de asemenea o scrisoare pe care trebuie sa o semnez prin care imi asum atingerea targetelor in urmatoarele 2 luni - inclusiv luna in care imi iau concediu.
In cazul nerespectarii scrisorii sunt amenintat cu " legislatia muncii sau cu incadrarea pe o pozitie conforma cu abilitatile mele profesionale " - adica voi fi supus presiunilor clasice ale demisiei.

Mentionez ca am contract de munca pe perioada nederminata.

Intrebarea mea este daca pot sa actionez cumva la ITM sau in justitie multinationala ?
Este legala supunerea angajatului la aceste presiuni ? Din cate stiu eu concediul legal de odihna este reglementat si garantat prin lege.

Am sa atasez si o copie a acestei scrisori care nu cuprinde o data de inceput iar data finala este modificata cu pixul.

Ce ma sfatuiti sa fac ?

[ link extern ]
[ link extern ]

Multumesc
Discuție masina zgariata
Buna ziua , am parcat masina regulamentar si am gasit-o zgariata cu cheia dupa capota pana pe aripa.
Are rost sa depun o plangere la politie daca nu am martori ?
Dar daca in zona exista camere de filmat ? Depune politia eforturile necesare pentru a identifica pe faptas nefiind o infractiune chiar mare?
Ce risca faptasul?
Va multumesc.
Buna ziua am primit o scrisoare de la Administratia Finantelor Publice a mun. Bucuresti in legatura cu o adresa de infiintare a popririi.

Concret, in baza art. 149 alin. 5 din Ordonanta Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala , se infiinteaza poprirea asupra sumelor de bani datorate de dv. cu orice titlu debitorului urmator Ionescu X. , Sumele vor fi retinute si virtate in conturile trezoreriei etc
Poprirea se considera infiintata din momentul primirii adresei de infiintare.In acest sens aveti obligatia sa inregistrati atat ziua cat si ora primirii adresei de infiintare a popririi.
Impotriva prezentului inscris , cel interesat poate introduce contestatie la instanta judecatoreasca competenta in termen de 15 zile de la comunicare sau luare la cunostinta, in conformitate cu prevederile art.172-173 din Ordonanta Guvernului republicata nr.92/2003.

Potrivit dispozitiilor art 9 alin 2 2 lid d) din Ordonanta Guvernului nr.92/2003 cand urmeaza sa se ia masuri de executare silita nu este obligatorie audierea contribuabilului.

Ce este de facut in acest sens ? In contextul in care persoana in cauza este angajata ca si contabil la firma mea dar desfasoara activitatea de contabilitate la mai multe firme , deci are mai multe locuri de munca.
Da am furnizat si RCA-ul valabil la momentul accidentului, am fost informat de cei de la firma de asigurari ca sunt chemat ca intervenient , procesul fiind intre firma care furnizeaza RCA-ul si firma ce furnizeaza CASCO.
Va multumesc pentru ajutor !
Buna ziua , acum aproximativ un an am facut un accident usor care a fost rezolvat prin constatare amiabila , desi aveam asigurare obligatorie , am fost de acord ca cel nevinovat sa isi repare masina pe casco.
Acum la aproape un an compania la care avea cel nevinovat casco ma cheama in tribunal pentru ca nu am platit daunele auto.
Mentionez ca nu am primit nici o instiintare de plata a acestor daune si s-au aplicat penalitati in valoare de 500lei.
Poate fi atacata intr-un fel acesta situatie ?
Mentionez ca nu am semnat nimic cu societatea de asigurari a pagubitului si nu cunosteam aceste clauze.
Va multumesc.