avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters178374

Activitate ContSters178374

Buna ziua,

Ati putea sa ma lamuriti ce cheltuieli deductibile poate avea un avocat stagiar?

Taxa de scolarizare - master, abonamentele RATB - Metrorex, abonamentul de Internet, bonuri fiscale pentru mancare, roba avocat sunt deductibile?
Buna ziua!

Este obligatorie sedinta de informare in cazul unei actiuni in constatarea nulitatii unui contract de cesiune?
Răspuns la discuția 50 gr aur
Se va face expertiza grafoscopica si se va dovedi ca nu este semnatura celui care v-a imprumutat, fara prea mari eforturi si riscati sa faceti inchisoare. Inapoiati omului banii si nu va mai ganditi cum sa scapati cu basma curata mai ales dupa ce v-a ajutat cand ati avut nevoie.
Nu se pot face plangeri penale impotriva persoanelor decedate, in consecinta nu s-ar ajunge la un proces impotriva unei persoane decedate si nu are nevoie de aparare in aceasta situatie. Este de ajuns sa aduceti la cunostinta politiei faptul ca acea persoana este decedata si orice dosar se va inchide.
marianiordache74 a scris:

Stimata Doamna,

Este foarte adevarat ce spuneti dumneavoastra.
Asta am crezut ca fac acum 2 ani si am angajat 2 avocati BUNI insa am ajuns ca vineri sa am prima infatisare la judecator
Ce inseamna avocat bun??
Imi recomandati pe cineva care in afara sa inceapa discutia cu suma onorariului sa aud ca vorbeste de sansele mele??

Mersi in avans pentru raspuns


Avocatul lucreaza pe bani, nu gratis, la fel cum si dvs. asteptati sa primiti un salariu daca sunteti angajat. Faptul ca avocatii se ocupa de probleme mai sensibile nu inseamna ca trebuie sa aruncati in ei cu oua pt. ca cer bani.
Este normal ca prima discutie sa fie despre onorariu deoarece mai intai trebuie sa incheiati un contract de asistenta si apoi incepeti sa discutati problema dvs. Cand va duceti la magazin nu luati produsul, il incercati si apoi veniti si il platiti numai daca va convine.
Niciun avocat din lume nu va poate garanta castigul, ci doar va apara cat mai bine, daca speta nu e in favoarea dvs, nu are nimieni ce sa va faca.

Cat timp ati savarsit infractiunea de vatamare corporala, treaba avocatului este sa va obtina o pedeapsa cat mai mica, nu sa va obtina achitarea, din moment ce sunteti vinovat.

Răspuns la discuția se dau achitari la inalta curte ?
Se pronunta achitarea numai atunci cand este cazul. ICCJ este o instanta cat se poate de competenta, daca sunteti vinovat va condamna, daca nu sunteti vinovat pronunta achitarea.
La ce fapte penale va referiti?
Răspuns la discuția actualizare cod procedura penala
Ultima modificare a codului de procedura s-a facut prin Legea nr. 2/2013 privind unele masuri pentru degrevarea instantelor judecatoresti, precum si pentru pregatirea punerii in aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila.
Cred ca orice facultate de drept iti ofera posibilitatea sa faci cursurile la frecventa redusa. Este destul de complicat sa faci aceasta facultate si sa lucrezi in acelasi timp deoarece este nevoie sa dedici foarte mult timp studiului, dar se poate daca ai foarte multa ambitie.
Nu trebuie sa ai neaparat birou, ca avocat stagiar (ca asa incepi) nici nu ai dreptul la birou individual. Trebuie sa lucrezi ca salariat ori colaborator cu un birou de avocatura sau cu o societate de avocatura. Dupa stagiatura, care dureaza 2 ani, poti ramane in continuare colaborator sau salariat, nu te obliga nimeni sa iti exerciti profesia intr-un birou individual.
Poti intra fara probele in profesie, nu ai nevoie de pile, doar de un bagaj solid de cunoastinte, pe care il acumulezi pe parcursul facultatii.
Daca dvs. considerati ca cei cu vechime de 10 ani indeplinesc "atributii specifice care-i indreptateste sa solicita acest gen de acceptanta in Barouri" atunci nu ar avea o problema sa promoveze examenul de admitere, nu?
Orice licentiat in drept trebuie sa sustina examenul de admitere, indiferent de vechime!