avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate StanPatitulPensionar

Activitate StanPatitulPensionar

Răspuns la discuția Penalizari intretinere
procmarci a scris:

Sunteti coproprietar cu fratele care locuieste acolo si a acumulat restantele?


Da. 50% soţia şi 50% fratele ei.

Mulţumesc pentru răspuns.
Fratele meu este restant la intretinere 15 luni circa 800 euro si acum asociatia face demersuri de chemare in judecata. Mi-a trimis mie o instiintare/somatie pentru ca sunt proprietar in indiviziune 50%. M-am aratat dispus sa platesc esalonat. Am urm. intrebari:
1. pot achita intai principalul (esalonat 6 luni) si apoi dobanda?
2. pot achita 2 intretineri restante si una la zi?
3. pot "negocia" penalitatile de 0,2% pe zi (sa le reduc)?
4. el nu are venituri si sotia lui are 500 lei pe luna. Ce posibilitati exista să primeasca ajutor de la primarie?
5. pot fi chemat eu in judecata, care nu locuiesc acolo? se poate executa locuinta?
Multumesc
Răspuns la discuția Drepturi asupra spaþiilor comune
Multumesc tuturor celor ce au avut bunavointa sa imi raspunda.
Raman la opinia ca afectarea proprietatii comune poate fi facuta NUMAI cu acceptul UNANIM al detinatorilor, si nu cu "majoritate simpla".
Totusi trag concluzia ca ar trebui sa accept decizia AG, desi sunt convins ca nu va fi mai bine, nici pentru mine si nici pentru ceilalti locatari. "Istoria contemporana" a dovedit ca decizii de acest gen, luate in urma unei intense activitati de "lobby", sunt de cele mai multe ori proaste. Dar poate ca ma nsel.
Inca o data, multumesc si va rog sa considerati nchis subiectul.
Răspuns la discuția Drepturi asupra spaþiilor comune
Mul?umesc pentru r?spuns, de?i nu este chiar ce a? fi dorit. Singurul lucru pe care-l pot selecta din acest r?spuns este Art.26 " Dac? decizia este contrar? legii... poate fi ac?ionat? în justi?ie". P?i tocmai asta era întrebarea! O astfel de hot?râre, este contrar? legii? Tragerea conductei de gaz prin casa sc?rilor îmi încalc? dreptul de proprietate? Este ilegal??
Chestiunea cu "unanimitatea" este irelevant? în cadrul discu?iei generale.
Preşedintele şi administratorul blocului au convocat Adunarea Generală pentru a solicita aprobare de instalare a unei noi conducte de gaz metan, pentru contorizare individuală. Justificările sunt diverse: (1) doresc să plătească cât consumă; (2) doresc să pună centrală pentru a încălzi apă (toate apartamentele având apometre); (3) deşi nimeni nu a menţionat explicit, doresc să se deconecteze deşi nu e nimeni deconectat de la RADET - personal suspectez că vor încerca să o facă abuziv.
Doresc să aflu dacă Adunarea Generală (întrunită la o următoare a 3-a şedinţă cu un nr. insignifiant de locatari) poate aproba instalarea conductei de gaz metan, chiar dacă eu (locatar proprietar) nu sunt de acord. Personal, apreciez că spaţiul comun este proprietate indiviză, nu poate fi încălcată fără consimţământul meu şi Adunarea Generală nu poate lua nici o decizie în acest sens decât dacă există unanimitatea locatarilor proprietari.
Motivele mele: (1) cele peste 50+50 de centrale şi contoare reprezintă potenţiale surse de risc de explozie; (2) cele 50 de centrale reprezintă o sursă majoră de gaze poluante în jurul blocului; (3) după calculele mele, investiţia de peste 10.000 lei (contorizare gaze, centrală, calorifere, igienizare) nu se poate amortiza din potenţiala economie făcută, în nici una dintre situaţii: (a) contorizare gaze; (b) contorizare gaze şi debranşare apă caldă; (c) contorizare gaze, debranşare apă caldă, debranşare căldură.
Mulţumesc.
Am primit o decizie de recalculare cf. HG 735/2010 la 10.01.2011 fără să depun nici un act doveditor al veniturilor. ULTERIOR am adunat şi depus actele doveditoare (certificatele) în care sunt menţionate veniturile. Nu am primit încă nici o decizie de revizuire cf. OUG 1/2011 pe baza actelor ce le-am depus. Întrebarea mea face referire la modul de calcul (bineînţeles, cf. OUG1). Chiar şi aplicaţia informatică, are la bază nişte formule de calcul al punctajului lunar, anual şi total. Practic, m-ar fi interesat cum se calculează punctajul lunar pentru exemplele prezentate.
Mulţumesc foarte mult !
Mulţumesc pentru răspuns dar cred că este o confuzie. (1) Persoana în cauză (adică tatăl meu, decedat, mama fiind urmaşă) a fost cadru militar, în timp ce art.11 din OUG nr.1/2011 face referire la cei ce NU au fost cadre militare - deci nu se aplică. (2) Valorile generice (medii etc) sunt luate în considerare dacă nu există valorile reale. Eu însă am dat anterior nişte valori reale. Doar că nu ştiu să le interpretez după titulatură. Pentru acest lucru solicitam sprijin. (3) Nu se pune problema să se facă debit deoarece actele au fost depuse după 1.01.2011, deci pensia la 01.01.2011, crescută cu circa 7% (circa 40 ani militar!!!), a fost recalculată doar pe baza valorilor medii. O recalculare pe baza datelor reale va duce la o creştere şi mai mare, începând cu 01.01.2012, dacă se păstrează legislaţia.

Deci reformulez solicitarea: "Care dintre valorile menţionate la punctele 1...6 de mai sus sunt folosite pentru calculul punctajului lunar?". Un exemplu de calcul pentru fiecare din cele 6 perioade (luni) ar fi complet edificator.

Ex: 5) aug 1947 - este corect 1185/261=4,54023 puncte ? (nu e cam mult?)
4) iul 1947 - este corect 1989810/20.000/168=0,59221 puncte? (parcă seamănă - început de carieră)

ªi o altă întrebare: pentru şcoala militară (1943-1945) se acordă puncte sau se acordă 0?

Mulţumesc.
M-am pensionat militar în luna mai 2010, la vârsta de 54 ani împliniţi. La această dată am împlinit 55 de ani. Vechime militar 22 de ani, vechime în muncă 28 de ani. Am vre-o limitare în ceea ce priveşte obţinerea de alte venituri din activitate? Mă refer inclusiv la participarea la proiecte finanţate din fonduri nerambursabile (POSDRU, POSCCE etc).
(pentru recalcularea pensiei de urmaş)Am văzut pe Net că venitul brut în perioada 1945-1949 este: 168/168/261/293/respectiv 335 lei. Doar că certificatul care mi s-a transmis are sume ciudate. Dau exemplu:

1. martie 1946 - s. maj - sal.bază.lunar=4100; indemnizaţie=700; solda rămasă =3485; total soldă lunar (se adaugă indemn şi accesorii soldă)=61376; soldă plată net=61076; total general soldă şi indemnizaţii=63476

2. apr 1946 - s.maj - sal.bază.lunar=4800; indemnizaţie=129200; solda rămasă =113900; total soldă lunar (se adaugă indemn şi accesorii soldă)=136362; soldă plată net=116442; total general soldă şi indemnizaţii=118842

3. iun 1946 - s.maj - sal.bază.lunar=4800; indemnizaţie=129200; solda rămasă =113900; total soldă lunar (se adaugă indemn şi accesorii soldă)=136362; soldă plată net=128745; total general soldă şi indemnizaţii=------

4. iul 1947 - s.maj - sal.net=1313000; total retr net=1906960; sal brut=1989810

5. aug 1947 - s.maj - sal.net=938; total retr net=1050; sal brut=1185

6. dec 1949 - s.maj - sal.net=5119; total retr net=5356; sal brut=4669

ªtiu că în august 1947 a avut loc o stabilizare monetară!

Puteţi să îmi comunicaţi care sunt valorile utilizate la calculul punctajului pentru perioada oct 1945 - dec 1950 ? (mă refer atât la val. medie pe economie cât şi la valorile concrete prezentate mai sus).

Mama mea beneficiază de pensie (militară) de urmaş 50% după tatăl meu. Acesta a fost şi veteran de război, beneficiind de drepturi corespunzător acestei calităţi. Doresc să aflu dacă de indemnizaţia ce este acordată anual pentru veteranii de război drept compensaţie pentru cheltuielile cu energia electrică şi termică pentru consum casnic (ex. 2010 - HG1242/8.12.2010 MO843/13.12.2010) poate beneficia şi urmaşul (în acest caz - mama), în cuantum de 50%. Puteţi fundamenta răspunsul ?
Mulţumesc anticipat.