Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Drepturi asupra spaþiilor comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Drepturi asupra spaþiilor comune

Preşedintele şi administratorul blocului au convocat Adunarea Generală pentru a solicita aprobare de instalare a unei noi conducte de gaz metan, pentru contorizare individuală. Justificările sunt diverse: (1) doresc să plătească cât consumă; (2) doresc să pună centrală pentru a încălzi apă (toate apartamentele având apometre); (3) deşi nimeni nu a menţionat explicit, doresc să se deconecteze deşi nu e nimeni deconectat de la RADET - personal suspectez că vor încerca să o facă abuziv.
Doresc să aflu dacă Adunarea Generală (întrunită la o următoare a 3-a şedinţă cu un nr. insignifiant de locatari) poate aproba instalarea conductei de gaz metan, chiar dacă eu (locatar proprietar) nu sunt de acord. Personal, apreciez că spaţiul comun este proprietate indiviză, nu poate fi încălcată fără consimţământul meu şi Adunarea Generală nu poate lua nici o decizie în acest sens decât dacă există unanimitatea locatarilor proprietari.
Motivele mele: (1) cele peste 50+50 de centrale şi contoare reprezintă potenţiale surse de risc de explozie; (2) cele 50 de centrale reprezintă o sursă majoră de gaze poluante în jurul blocului; (3) după calculele mele, investiţia de peste 10.000 lei (contorizare gaze, centrală, calorifere, igienizare) nu se poate amortiza din potenţiala economie făcută, în nici una dintre situaţii: (a) contorizare gaze; (b) contorizare gaze şi debranşare apă caldă; (c) contorizare gaze, debranşare apă caldă, debranşare căldură.
Mulţumesc.
In legislatia referitoare la administrarea locuintelor (legea 230/2007 si HG 1588/2007) nu veti intalni termenul de "unanimitate", in niciuna dintre problemele care se supun analizarii si aprobarii Adunarii Generale.
In problema la care va referiti, va rog sa consultati prevederile art. 23-28 din Legea 230/2007 privind nfiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Mul?umesc pentru r?spuns, de?i nu este chiar ce a? fi dorit. Singurul lucru pe care-l pot selecta din acest r?spuns este Art.26 " Dac? decizia este contrar? legii... poate fi ac?ionat? în justi?ie". P?i tocmai asta era întrebarea! O astfel de hot?râre, este contrar? legii? Tragerea conductei de gaz prin casa sc?rilor îmi încalc? dreptul de proprietate? Este ilegal??
Chestiunea cu "unanimitatea" este irelevant? în cadrul discu?iei generale.
Daca ati citit bine Regulamentul acestui site, este bine sa stiti ca cei care poasteaza raspunsuri va ofera indrumari catre cadrul legislativ care reglementeaza problemele care fac obiectul discutiilor lansate, pe care dvs. trebuie sa le cititi si studiati, sa le dati interpretarea potrivita situatiei pe care ati lansat-o in discutie si pe care dvs. o cunoasteti cel mai bine, aveti interesul sa o solutionati. I
n plus, trebuie sa apreciati bunavointa si promptitudinea celor care va raspund, fara a le reprosa "simplitatea" raspunsurilor, pentru ca efortul lor este benevol si dezinteresat, iar de cele mai multe ori nici macar aplaudat de catre cei carora li se adreseaza.

Daca tot ati selectat ca util art. 26 din raspunsul primit, ca sa va convingeti ca tragerea conductei de gaz prin casa scarii nu va incalca dreptul de proprietate, cititi foarte atent si integral prevederile Legii 230/2007.
@StanPatitulPensionar, probabil aveti dreptate in privinta intentiilor viitoare ale vecinilor dv., dar legea 230/2007 prevede ca necesar un cvorum de 50% + 1 dintre participantii la AG reconvocata, asa incat daca la reconvocata vor participa numai 3 membri ai asociatiei si 2 vor fi "pentru", acei 2 vor hotari soarta tuturor.
Asta-i legea si nu ne tocmim. Legea are o multime de articole si e bine sa le retineti pe toate, nu numai art.26.

Proprietatea dv. asupra careia aveti drept de exclusivitate este aceea dinlauntrul zidurilor de delimitare ale apartamentului dv.
Pentru posibilitatea de afectare a cotei-parte indivize s-a stabilit de catre legiuitor acea majoritate simpla.

Interventie moderator
Va rog sa nu mai scrieti cu diacritice. Este foarte greu de citit textul astfel scris.
elga50, moderator
Tragerea conductei de gaz nu va incalca dreptul de proprietate decat daca aceasta va trece prin apartamentul Dvs., si nu este cazul. Proprietatea comuna (casa scarilor) este INDIVIZA, adica asa cum Dvs. detineti o cota parte abstracta (care nu poate fi delimitata fizic), la fel detin si vecinii Dvs.
Hotararile AG intr-o asociate de proprietari nu se iau cu unanimitate de voturi, este absurd.