Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Doresc sa va adresez urmatoarea intrebare. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Doresc sa va adresez urmatoarea intrebare. Locuiesc ...

Buna ziua,

Doresc sa va adresez urmatoarea intrebare. Locuiesc intr-un bloc de apartament cu 2 scari conectat la reteaua de incalzire in felul urmator:
- jumatate din apartamente sunt conectate la o centrala termica proprie de bloc comuna celor 2 scari
- jumatate din apartamente sunt conectate la centrale termice proprii de apartament (s-au deconectat in timp de la centrala termica de bloc)
- exista contorizare separata de gaz pentru fiecare apartament indiferent de ce centrala utilizeaza

In prezent, mai multe familii doresc si ele deconectarea de la centrala termica de bloc si instalarea de centrale de apartament.
Instalarea de centrala este aprobata de catre distrigaz intrucat exista separare de gaz pe fiecare apartament
iar asociatia de proprietari care este comuna mai multor blocuri, nu numai a blocului in cauza, si-a dat acordul de debransare.

Intrebarea se refera la modul in care se poate face debransarea de la instalatia existenta.
Mai multi locatari se opun inchiderii instalatiei in scopul debransarii si a eliminarii unei coloane (toate apartamentele ce doresc debransarea se afla pe aceeasi coloana).
Care este modalitatea de a se executa in mod concret debransarea in cazul in care acei locatari impiedica fizic realizarea lucrarii?
Care este legea care reglementeaza acst tip de debransare de la o centrala ce apartine unui grup de locatari?
Au dreptul acei locatari sa impiedice realizarea debransarii?
In speta este vorba despre centrala termica de bloc si nu de cemntrala care apartine unui grup de locatari
Centrala de bloc reprezinta parte comuna care apartine asociatiei de proprietari care se infiinteaza cu scopul administrarii si asigirarii starii tehnice a partii comune de imobil de locuit in comun
In cazul asociatiilor de proprietari hotarrile se dispun prin vot majoritar d ecatre participantii la adunarea generala
Impotriva hotararilor adunarilor generale,cei interesati au dreptul sa conteste ,sa solicite anularea hotarilor in instanta de judecata