avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate cornelradurazvan

Activitate cornelradurazvan

Va multumesc pentru raspuns.La asta ma gandeam si eu dar totusi ramane o problema:daca ne intelegem sa trec masina pe numele meu rata la banca ramane tot pe numele ei iar ea, neavand incredere va ramane fara nici o garantie ca eu voi plati ratele in continuare, deci,problema e ca eu caut o solutie prin care sa ii garantez ca eu voi platii ratele pana la ultimul leu.Intrebarea mea este: Se poate incheia o intelegere la notar in acest sens?
Buna seara.Am avut o relatie de concubinaj cu o anumita persoana cu care am stat impreuna 6 ani.De curand ne-am despartit dar problema e ca am cumparat unele bunuri in timpul acestei relatii.Cel mai important bun este masina pe care am cumparato cu bani imprumutati din banca cu rata pe 5 ani, imprumut care a fost efectuat de catre fosta mea concubina.Masina este trecuta pe numele ei.In acest moment masina a ramas la mine pentru ca ea nu dispune de banii necesari ratei iar eu am ramas sa platesc rata pe o perioada de 2 ani.
Intrebarea este?
Ce trebuie sa fac ca sa fiu sigur ca dupa ce platesc ratele timp de 2 ani, fosta mea prietena nu va avea pretentii asupra bunului mentionat mai sus.
In speranta ca ma veti ajuta, va multumesc.
eliberat in 2001
durata aproximativ 4 luni
Buna seara
numele meu este Razvan si am o nelamurire privind dovada calificarii profesionale:
Doresc pe viitor sa-mi infiintez un PFA pe domeniul Proiectare pagini Web, Prelucrarea datelor,Administrare pagini web, si activitati conexe(cod CAEN 6311)dupa cate stiu eu.
Problema e ca nu am nici o diploma in domeniul acesta dar am cunostintele necesare pentru a practica acest lucru.
Singurul act probabil valabil pe care il am e un certificat de absolvire a unui curs de utilizator microcalculatoare IBM-PC desfasurat in anul 2001 si eliberat de A.N.A.F.(Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca)
INTREBAREA MEA ESTE?
E valabil acest certificat privind dovada calificarii profesionale pentru infiintarea unui PFA?

In speranta ca i-mi veti raspunde, va multumesc
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii
Va multumesc pentu raspunsul acordat.
La revedere.Sper sa fie asa cu spune-ti.
Buna ziua. De curand m-am mutat cu chirie intru-n apartament si nu a durat mult ca vecinii de sub mine m-au si acostat pe scara pe motiv ca fac galagie,ii deranjez si nu ii las sa doarma. Problema e ca eu nu sunt vinovat si consider ca ma acuza pe nedrept. Singura galagie pe care o fac e probabil mersul prin casa, muzica nu o dau tare pt. ca ascult la casti iar chefuri nu fac pentru ca nu am timp de asa ceva. Am discutat cu ei aceasta problema si din cate am inteles inaintea mea au stat in apartament tot in chirie niste tineri foarte galagiosi. Dupa parerea mea ei considera ca si eu sunt la fel. Problema e ca de fiecare data cand ma intalnesc pe scara cu ei, ceea ce se intampla cam des, se iau de mine acuzandu-ma pe nedrept si instigand si alti vecini asupra mea. Intrebarea mea este:Ce masuri legale pot sa iau impotriva acestui lucru.
In speranta ca i-mi veti raspunde, va multumesc.
Buna ziua. De curand m-am mutat cu chirie intru-n apartament si nu a durat mult ca vecinii de sub mine m-au si acostat pe scara pe motiv ca fac galagie,ii deranjez si nu ii las sa doarma. Problema e ca eu nu sunt vinovat si consider ca ma acuza pe nedrept. Singura galagie pe care o fac e probabil mersul prin casa, muzica nu o dau tare pt. ca ascult la casti iar chefuri nu fac pentru ca nu am timp de asa ceva. Am discutat cu ei aceasta problema si din cate am inteles inaintea mea au stat in apartament tot in chirie niste tineri foarte galagiosi. Dupa parerea mea ei considera ca si eu sunt la fel. Problema e ca de fiecare data cand ma intalnesc pe scara cu ei, ceea ce se intampla cam des, se iau de mine acuzandu-ma pe nedrept si instigand si alti vecini asupra mea. Intrebarea mea este:Ce masuri legale pot sa iau impotriva acestui lucru.
In speranta ca i-mi veti raspunde, va multumesc.