avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate elenamai

Activitate elenamai

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea situatie:Sunt insarcinata in 25 saptamani si angajata pe perioada determinata pana pe 20 mai sau pana la revenirea titularului pe post.Eu ma aflu in concediu medical de la 1aprilie si astazi am aflat ca titularul a revenit pe post fara a primi nici o decizie de la angajator.As vrea sa stiu daca
-angajatorul imi va plati medicalul pentru toata luna in curs (tinand cont ca eu la inceputul lunii am trimis originalul la ei si nu mai pot beneficia de un duplicat) si daca trebuiau sa ma instiinteze privind incetarea contractului si a face nota de lichidare.
-luna urmatoare ar trebui sa fiu tot in concediu medical,cu ce documente ma prezint la CAS?
-daca nu mai figurez ca angajat cine imi elibereaza adeverinta privind contributiile CAS necesara la spital?
Multumesc mult de tot.
Buna ziua,
Sunt angajata pe perioada determinata pana pe 20.05.2012 sau pana la revenirea titularului postului.Titularul se afla in companie pe alta functie pana cand revine o persoana din CIG.Sunt insarcinata in 17 saptamani cu sarcina cu risc.Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:
1.Angajatorul este obligat sa ma anunte si sa imi dea previzul de 20 de zile lucratoare in cazul in care titularul revine pe post?
2.Daca intru in concediu medical datorita sarcinii cu risc si titularul va reveni pe post ce perioada maxima imi poate plati CAS-ul concediul medical?
3.La data expirarii contractului pot intra in concediu de lauzie(cele 126 zile) sau trebuie sa intru inainte de expirarea contractului?(am calculat si pot intra cel mai devreme incepand cu 15 mai).Acest concediu unde se solicita daca mie imi inceteaza cim?
multumesc anticipat frumos pentru raspunsurile dvs,



multumesc frumos
Multumesc frumos pt raspunsuri.Un lucru nu am inteles exact:daca stau in medical si CI este suspendat,aceasta perioada se ia in calcul pt indemnizatia de crestere copil,nu?
In momentul in care am facut controlul medical nu puteam dovedi ca sunt insarcinata....contractul a inceput dupa o luna de la data semnarii acestuia.
Multumesc
Buna ziua,
Sunt nou angajata pe perioada determinata pana pe 20.05.2012 sau pana la revenirea titularului postului.Titularul se afla in companie pe alta functie pana cand revine o persoana din CIG.
Eu sunt insarcinata si am probleme,mi s-a recomandat sa stau la pat.As vrea sa stiu
1)daca stau in medical pt sarcina cu risc angajatorul ma poate da afara mai devreme de data expirarii contractului?
2)pentru a scapa de mine ei pot obliga titularul sa revina pe post sau pot angaja pe altcineva pe acel post desi eu sunt in medical?
3)exista vreo lege in care eu eram obligata sa ii anunt ca eram insarcinata cand m-am angajat?

Multumesc anticipat
buna ziua,
As vrea sa ma ajutati cu raspunsul la cateva intrebari.Sunt angajata pe perioada determinata de apoape 2 ani..si sunt insarcinata in 9 saptamani.Cand imi va expira contractul de munca voi avea 22 de saptamani.la 31 de saptamani am inteles ca pot intra in concediu de lauzie.Cum este mai bine sa acopar aceasta perioada:sa intru in somaj sau sa_mi mut cartea de munca la o firma si sa_platesc eu,pentru a nu=mi afecta valoarea intemnizatiei?
_Daca intru in concediu medical inainte de a=mi inceta contractul am vre_un avantaj?Cum se calculeaza Concediul medical?
Va multumesc anticipat
multumesc frumos
Sunt angajata pe perioada determinata(vechime 3ani fara intrerupere) si contractul de munca imi expira cu 2 luni inainte sa nasc....as vrea sa stiu
1-imi pot transfera cartea de munca la un alt angajator ca sa figurez cu 12 luni lucrate pana in momentul nasterii?
2-pot intra in somaj o luna pana nasc si apoi sa beneficiez de indemnizatie?
3-pot intra in concediu medical,sau prenatal tinand cont ca mai sunt doar 2 luni?
4-daca sotul beneficiaza de somaj pana nasc el poate beneficia de indemnizatie de crestere copil?

multumesc anticpat