avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Activitate freeasabird

Activitate freeasabird

Buna ziua,

In cazul unei firme noi, mai este necesar ca aceasta sa fie inregistrata la itm?
S-a modificat procedura?

Multumesc:)
Multumesc mult pentru raspunsuri=D>
As mai avea o intrebare: angajatorul are dreptul sa refuze aceasta incetare?

Multumesc
Buna ziua,

Conform Art.31 (4 1) din Codul Muncii, contractul de munca poate inceta pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, doar printr-o notificare scrisa, la initiativa uneia dintre parti. Ma puteti ajuta cu un asemenea model in cazul in care salariatul are aceasta initiativa?
Si de asemenea, incetarea contractului se face in baza art.31 (4 1) ?

Multumesc:)
Răspuns la discuția Anulare CIM si revenire in somaj
multumesc frumos:)
Răspuns la discuția Anulare CIM si revenire in somaj
Multumesc pentru raspuns:).
Va rog daca se poate sa-mi mai raspundeti la inca o intrebare:
Daca imi dau demisia si ma angajez pe perioada determinata de 1 luna, as putea reveni in somaj?
in ultimele 24 de luni am mai mult de 12 luni lucrate iar in somaj am fost 3 luni.
Multumesc!
Va rog frumos, sa ma ajutati cu un sfat.

in 24 februarie m-am angajat, venind din somaj.
1. as putea cere anularea contractului individual de munca (ex. angajatorul refuza examenul de medicina muncii) si daca da, care este procedura legala?
2. in urma anularii contractului de munca, pot reveni in somaj?

Va rog daca se poate sa mentionati si baza legala.

Multumesc
multumesc tuturor pentru raspunsurile date:vishenka:
@freeelis: de acord, e bataie de cap si nu ajuta pe nimeni, numai ca asa vrea sefu'#-o
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
Un angajat nu s-a mai prezentat la serviciu din data de 3 ianuarie 2011 si pana in prezent.
In data de 25 februarie s-a prezentat cu o cerere in care solicita sa-i fie luata in considerare demisia incepand cu data de 03 februarie 2011.
Poate fi sanctionat pentru absente nemotivate si in consecinta sa i se desfaca contractul de munca?
M-ar ajuta baza legala.

Multumesc