avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate CRiciu81

Activitate CRiciu81

Răspuns la discuția CONCEDIU ODIHNA
Lucrez in politie nu jandarmerie. Nu suntrm militari
Discuție CONCEDIU ODIHNA
Lucrez in MAI, iar in acest sistem concediul de odihna pentru anul 2012 s-a planificat prin lunile Noiembrie, Decembrie ale anului 2011( te suna Sefu si in 5 min. ii spui cand vrei concediu). Atunci neavand nimic planificat am solicitat concediu in luna IUNIE 2012 intrucat este ziua mea de nastere.
In luna februarie 2012 am gasit o oferta pentru a-mi petrece concediul in Bulgaria in perioada 07.06.-11.06.2012. Am achitat costul acestei excursii pentru intreaga familie si conform normelor din M.A.I. am intocmit si raport scris pentru a m-i se acorda concediu in aceasta perioada, intrucat eram planificat in perioada 15-26.06.2012.

La data cand am achizitionat biletele stiam ca in luna Iunie sunt si alegerile( fara a cunoaste data exacta) iar Seful mi-a respins cererea de concediu pe motiv ca SUNT ALEGEREI ATUNCI GASESTE-TI ALTA PERIOADA DE CONCEDIU.
Insa cand se planifica concediile iti spune sa stai linistit , macar perioada sa-i spui cand vrei ca nu e o promlema pentru cateva zile , 1-2 saptamani de decalaj.

Legal ce mai pot face in aceasta situatie? Va rog sa ma ajutati.

Nu pot trimite alt membru al familiei in concediu in locul meu biletele sunt nominale. Pierd o gramada de bani.

Va multumesc

Discuție pvcc rovinieta
In continutul pvcc-ului primit de mine pentru rovinieta se specififca faptul ca am condus la data xxx un vehicul din categoria A, insa eu detin auto categ. b conform Codului Rurtier Roman. Este corecta formularea vehicul categ. A?
Daca nu atunci fapta ar fi de natura penala intrucat nu posed permis conducere categ. A
Comunicarea unei decizii de pensionare se poate face la cerere ,la alta adresa decat cea de domiciliu?
Ce obligatii au furnizorii de apa potabila in cazul in care exista o avarie a retelei in mediul rural?
Răspuns la discuția ACORDUL TACIT
Am specificat acest lucru in cererea depusa , iar operatoarea de la ghiseu a recunoscut ca sunt probleme.
Din moment ce tel. si netul nu a mai functionat de a 2 a zi cum de mi-au emis facturi si pe lunile urmatoare? In ce baza? Nu am beneficita de nici un serviciu de-al lor.
Si inca o problema. Daca eu nu platesc , ca asa gandesc eu de priciupiu ca sunt inselat , ei ar trebui sa ma actioneze in judecata pe civil pentru recuperarea prejudiciului creat de mine prin neplata, nici decum sa furnizeze datele mele personale unei s.c. de recuperari creante fara o hotarare jud. in acest sens. Nu cumva incalaca legea penala procedand astfel?
Răspuns la discuția ACORDUL TACIT
Am incheiat un contract cu o societate de telefonie si internet. Dupa o luna de zile am primit factura de la acestia pt. serviciile oferite de 50lei, factura pe care am achitat-o, insa dupa aceasta, timp de 2 luni nu a functionat nici telefonia nici netul , fiindu-mi emisa o factura de 80lei pe luna.
Am mers la acestia unde am facut o cerere scrisa prin care am solicitat exonerarea de la plata facturilor pe ultimele 2 luni si deasemeni am cerut rezilierea contractului.Am primit numar de inreg. la cererea depusa in luna august 2010, insa nici pana azi nu am primit un raspuns scris.
Mi-au intrerupt de a doua zi tel. si netul si imi emit facturi si acum pe lunile noiembrie - dec. etc.
Mi-au trimis o instiintare ca daca nu platesc vor pune la dispozitie datele mele personale unei firme de recuperare.
Nu cumva intervine acordul tacit intrucat nu am primit rasp. din august 2010 pana azi 08.02.2011.
Si atunci automat daca imi vor furniza datele personale unei alte pers. sau institutii pot face plangere penala impotriva lor pentru furnizarea de date personale fara acordul meu?
Discuție ACORDUL TACIT
CAND INTERVINE ACORDUL TACIT? EXISTA VRE-O LEGE IN ACEST SENS? MS
Răspuns la discuția Constitutia Romaniei
mie imi pare discriminare pe categorii sociale. bugetari- restul
daca se presupune o stare de necesitate intr-un stat atunci toti cei ce traiesc in statul respectiv trebuie sa respecte hotararile care au impus acea stare , nu preferential.
Ai fost la politie si ti-au retinut permisul perfect legal daca nu ai ajuns in termenul de 24 de ore, ocazie cu care ai declarat un accident.
Politistul a incheiat un proces verbal iar tu ai fost de acord ca reparatia sa se faca conform politei de asigurare. De dat bani celui pe care l-ai lovit nu trebuie sa ii dai (legal) pentru ca ai polita de asigurare care se incheie tocmai pentru asa ceva( accident) cu pagube materiale .
Daca el iti pretinde bani te poti adresa tu politiei cu plangere pentru santaj, atat timp cat ti-ai dat acceptul ca reparatia auto avariat de tine sa se faca conform politei RCA.