avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate ciubix

Activitate ciubix

Răspuns la discuția Pensie invaliditate
Trebuie să se prezinte sau sa anunte comisia de expertiza?Mulțumesc.
În ce condiții se poate angaja o persoana care are pensie de invaliditate ,s -a imbunatatit starea de sanatate si vrea să renunțe la pensie?Care sunt pasii pe care tb sa ii urmeze?
Buna ziua.Cum ar trebui sa procedeze o persoana pentru a- si schimba statatutul in sistemul de asigurari sanatate din coasigurat in persoana cu pensie de invaliditate.Multumesc.
Am terminat somajul in luna august 2015,apoi venit de completare pana in august 2016,am lucrat cu CIM perioada determinata in perioada 05.01-19.01.2016,incetat CIM cf art 55 lit b,primit decizie 26.01.2016.Se poate relua acest venit de completare in cuantum de 100%,50%,in ce conditii ca se interpreteaza textul OUG 36/2013 si nu stiu cum sa procedez.
Ma confrunt cu urmatoarea situatie.In perioada acordarii venitului de completare cf OUG 36/2013 m-am angajat la o societate cu CIM pe perioada determinata .Am lucrat 2 saptamani si din cauza unor noxe care mi-au afectat sanatatea am solicitat un alt loc de munca nu mi s-a oferit si mi s-a spus ca se face o notificare care sa nu ma afecteze la venit dar s-a finalizat cu art 55 lit b. In ce conditii pot relua in plata venitul de completare integral ,nu 50%.Multumesc.
Buna ziua.M-am angajat in perioada in care beneficiez de prevederile ordonantei 36 (venit completare 24 luni).In aceasta perioada beneficiez de 50% din acest venit de completare.Daca din motive de sanatate renunt si incetez CCM revin la suma integrala din venitul de completare?Multumesc.
Buna ziua,
Dupa incetarea platii indemnizatiei de somaj, in conditiile Legii nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, persoana concediata(concediere din cadrul unei societati nationale)beneficiaza de un venit de completare timp de 12 luni. in cazul in care se angajeaza , beneficiaza in continuare de acel venit de completare integral ?Dar daca in cadrul societatii unde ma angajeaz dupa o perioada de timp trec prin alt proces de concediere ce se va intampla cu acest venit de completare ?Multumesc.

Discuție drept munca
Buna ziua. Dupa incetarea platii indemnizatiei de somaj, in conditiile Legii nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, persoana concediata in cazul in care se angajeaza , beneficiaza in continuare de acel venit de completare in functie de vechime pe perioada stabilita de lege?Multumesc.
Răspuns la discuția Venit completare
Castigul salarial individual mediu net pe ultimele 3 luni inainte de concediere depasea salariul mediu net pe economie ,dar conform OUG 36 2013 salariul mediu net pe economie in luna ianuaire 2014 fiind de 1625 deci s-a calculat Venit completare 987 + somaj 638 = 1625.Dupa terminarea perioadei de somaj care vai fi suma venitului de completare 987 sau 1625?Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Venit completare
castigul salarial individual mediu net pe ultimele 3 luni inainte de concediere 1800 dar salariul mediu net pe economie 1625.Venit completare 987,somaj 638 = 1625.Dupa somaj venit de completare 1625 ro