avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1400 soluții astăzi
Forum Activitate NitaCor

Activitate NitaCor

Prin divort s-a stabilit incredintarea copilului minor in custodia mamei.Va rog sa imi spuneti daca am sanse sa obtin custodia comuna avand in vedere intrarea in vigoare a noului Cod Civil ?! Mentionez ca solicit aceasta deoarece fosta sotie ia decizii singura in privinta copilului privind educatia si ingrijirea acestuia ,fara a ma informa cu privire la acestea.
Multumesc..
1) Daca in urma divortului s-a stabilit plata unei pensii alimentare in procent de 25% din venitul net conform adeverintei de salariu , fosta sotie a solicitat angajatorului plata a 25% din toate veniturile nete realizate, va rog sa imi spuneti daca este corect ca angajatorul sa retina suma reprezentand p.a. inclusiv din prima de vanzari care se adauga lunar la venitul net din salariu, deoarece stiu ca primele nu sunt considerate venituri cu caracter permanent si nici nu a fost inclusa in adeverinta de salariu prezentata in instanta?!
2)In momentul in care se cere prin instanta reducerea pensiei alimentare pt primul copil deoarece se face dovada existentei unui al doilea copil, noul procent pt plata pensiei alimentare se aplica retroactiv de la momentul nasterii celui de-al doilea copil?
Prin sentinta finalade divort s-a stabilit plata unei pensii alimentare in procent de 25% din venitul net al tatalui.Venitul net este in valoare de de 2000 lei, la care se adauga o prima lunara ce a fost incasata in ultimele luni.Se supune calculului procentual si bonusul incasat?
1) Va rog sa ma ajutati cu un model de cerere pt stabilire program vizita copil minor de catre tata
2) Pensia alimentara se va plati retroactiv, de cand sotia a introdus cererea de divort sau se va plati din momentul existentei unei sentinte finale ?

Multumesc !..