Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensie alimentara

Prin sentinta finalade divort s-a stabilit plata unei pensii alimentare in procent de 25% din venitul net al tatalui.Venitul net este in valoare de de 2000 lei, la care se adauga o prima lunara ce a fost incasata in ultimele luni.Se supune calculului procentual si bonusul incasat?
Daca este un venit permanent, da. Daca nu este un venit permanent, in opinia mea prima nu ar trebui inclusa in calculul venitului pentru stabilirea pensiei de intretinere. Sunt insa instante care au pareri diferite. Am obtinut hotarari judecatoresti care exclud primele din calcul, dar am primit si hotarari care nu le exclud. Daca nu includeti in calcul, riscati o actiune in instanta, pe care insa este posibil sa o si castigati.