avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate ciolitos

Activitate ciolitos

Răspuns la discuția Cum formulez o plangere penala?
Da dar din moment ce un cetatean roman inseala un alt cetatean roman mai conteaza unde il inseala? Sau in afara granitelor putem sa ne batem joc unii de altii fara nici o retinere?
Răspuns la discuția Cum formulez o plangere penala?
Da dar noi suntem toti in Romania si aici voiam sa facem plangere. In Germania nu cred ca o sa mai ajungem curand si mai mult de atat nu stie niciunul dintre noi limba germana.
Am inteles ca si autoritatile noastre comulnica cu cele din Germania si atunci ar fi cam acelasi lucru nu?
Buna ziua. Am si eu o intrebare si sper sa ma ajutati.
Din luna august 2012 pana in luna aprilie 2013 am lucrat in Germania in constructii impreuna cu alte 7 persoane pentru 2 romani. Primele doua luni nu am luat nici un ban spunandu-ne ca a luat "teapa" de la neamt. Am continuat lucrul si in urmatoarele doua luni am primit cam 70% din cat trebuia sa luam , pentru restul gasind diferite pretexte si cheltuieli... In luna decembrie am fost chemati toti la Zoll in orasul in care lucram si am fost pusi sa dam declaratie daca lucram pt acesti doi romani sau suntem toti o echipa care imparte banii in mod egal. Inainte de asta am fost "instruiti de acesti sefi ai nostri ce sa declaram sugerandu-ne ca daca nu declaram asa cum ne spune el nu o sa ne mai dea nici un ban si ne da si afara din casa. Am venit doua saptamani acasa iar in ianuarie nu ne-a mai chemat decat pe mine si inca doua persoane. Ne-a spus ca trebuie sa lucram o saptamana fara bani ca s-au gresit niste chestii....In urmatoarele doua luni ne-a dat cam tot 60-70% din cat trebuia sa ne dea si cand am plecat in aprilie ne-a spus ca nu are de unde sa ne dea banii si ni pune pe card.Nici pana acum nu am primit nimic!
Vreau sa-i fac plangere penala impreuna cu ceilalti baieti si as vrea sa spuneti la ce fapta se incadreaza si daca am avea vreo sansa de izbanda? Avem de primit cate 5000 de euro fiecare, avem contractul cu el, orele lucrate, Gewerbe(PFA in varianta romaneasca)inregistrat la adresa unde el locuieste si numeroase alte acte!
Multumesc Anticipat!
Răspuns la discuția Legea 39/2003
Dar avocatul unui alt inculpat din dosar mi-a spus ca nu avem cum sa beneficiem de noile prevederi intrucat suntem judecati dupa acea lege speciala si nu dupa codul penal. Ce credeti are dreptate?
Discuție Legea 39/2003
Sunt inculpat intr-un dosar penal si sunt incadrat la urmatoarele articole - înşelăciunea (art. 215 C.p.) ART. 7 ALIN. 1 RAP.LA ART. 2 LIT. B PCT. 5 DIN LEGEA NR. 39/2003 ªI ART. 215 ALIN 1, 2,3,4, ªI 5 COD PENAL CU APLICAREA ART. 41 ALIN 2 COD PENAL. Am inteles ca Art 7 ALIN. 1 rap. la Art. 2 lit. B punctul 5 fac parte din Legea 39/2003 care este o lege speciala. As vrea sa stiu daca in momentul in care intra in vigoare noul cod penal voi ma fi incadrat ca si pana acum la inchisoare intre 10-20 de ani sau o sa-mi dea sentinta tinandu-se seama de faptul ca in Noul cod penal atat constituirea de grup infractional cat si inselaciunea se pedepseste cu inchisoare intre 1-5 ani.
Discuție Cod penal
Ati putea sa-mi spuneti cu ce data intra in vigoare noul cod penal?
Am si eu o problema pe care sper sa o elucidez cu ajutorul dumneavoastra.
In luna iunie 2010 am avut interdictie de a parasi localitatea intr-un dosar penal care era in faza cercetarii penale. M-am prezentat zilnic timp de 45 de zile la organele de politie pentru a face prezenta conform graficului facut de dansii. Dupa acest timp am facut cerere la tribunal de inlocuire a acestei masuri cu cea de a nu parasi tara. Am fost sunat de "domnii' de la DIICOT care mi-au spus ca nu trebuia sa fac acea cerere deoarece mie imi expirase masura dupa 30 de zile. I-am intrebat de ce a mai trebuit sa merg la "prezenta" dupa acele 30 de zile iar dansii au spus ca de fapt nu trebuia sa mai merg si oricum din acel moment sa nu ma mai duc la politie ca nu mai e nevoie. Mi-au mai spus sa ma duc sa retrag cererea facuta de mine la tibunal sa nu mai fie ei nevoiti sa "care" dosarul de la parchet la tribunal si asta am si facut.
Dupa 8 luni de la momentul respectiv mai exact saptamana trecuta am mers la Serviciul Pasapoarte sa-mi iau pasaportul retinut la momentul interdictiei. Domnul de acolo mi-a spus ca in baza lor de date eu figurez si acum cu interdictie de a nu parasi localitatea. As vrea sa va intreb cui trebuie sa ma adresez sa rezolv problema aceasta. La momentul actual dosarul este pe rol dar nu cred ca asta conteaza.
Răspuns la discuția Constituire de grup infractional
Urmeaza sa merg joi sa il citesc dar la ultima vizita pe care i-am facut-o procurorului mi-a spus ca pana in momentul in care a trimis dosarul catre instanta nu nu a mai aparut nici o proba in defavoarea mea
Răspuns la discuția Constituire de grup infractional
acuzatiile care mi se aduc sunt urmatoarele: înşelăciunea (art. 215 C.p.) ART. 7 ALIN. 1 RAP.LA ART. 2 LIT. B PCT. 5 DIN LEGEA NR. 39/2003 ªI ART. 215 ALIN 1, 2,3,4, ªI 5 COD PENAL CU APLICAREA ART. 41 ALIN 2 COD PENAL.
Singura proba pe care o aveau organele de cercetare in momentul in care m-au luat la audieri a fost un denunt pe care l-a facut o persoana din dosar in care m-a specificat si pe mine declarand ca eu impreuna cu alte doua persoane l-am obligat sa faca inselaciuni.Problema e ca noi am rupt legatura cu el in decembrie 2009 cand ne-am dat seama ca se baga in tot felul de prostii si cu tot felul de persoane dubioase, el a facut denuntul in februarie 2010 si a tot comis infractiuni din noiembrie 2009 pana in iunie 2010. Avocatul meu mi-a zis ca pe parcursul procesului incearca sa ma scoata din grupul infractional ca sa fiu judecat pentru ce am facut eu. Cand l-am intrebat ce reiese din probe ca am facut eu a dat din umeri si a zis ca nu reiese nimic. Ce credeti....?
Am ghinionul sa fiu inculpat intr-un dosar penal in care mi se aduc urmatoarele acuzatii: constituire de grup infractional si inselaciune cu consecinte deosebit de grave. Cand am fost "ridicat" de catre mascati mi-au dat ordonanta de retinere 24 de ore apoi am avut interdictie sa parasesc localitatea 30 de zile procurorul nefacand recurs la decizia judecatorul cu toate ca la ceilalti inculpati a facut si nici nu mi-a mai prelungit interdictia. Au trecut 6 luni de atunci, dosarul a fost trimis in judecata si urmeaza sa am prima infatisare. Vreau sa precizez ca din 20 de persoane care sunt inculpati nu cunosc si nu ma cunoaste decat o singura persoana , nu am emis si nu am semnat nici un cec sau bilet la ordin , niciunul dintre reprezentantii firmelor inselate nu m-a recunoscut in poza pe care le-a aratat-o procurorul si nu am nici o convorbire telefonica la dosar. As vrea sa va rog daca doriti sa va dati cu parerea si sa-mi spuneti si mie care ar fi deznodamantul cel mai fericit in cazul meu tinand cont ca nu am antecedente penale?