avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate geenabradea

Activitate geenabradea

Buna ziua,
Am un Pfa caruia i-am intrerupt activitatea pe 3 ani, anul acesta nu am avut activitate deloc . Daca acum, in noiembrie incep activitatea,in asigurari, Va rog mult sa-mi raspundeti cum e mai bine sa procedez, sa lucrez ca pfa sau ca pfi? Care sunt contributiile catre stat pt nov-dec 2011? Voi plati toate darile ca si cum as fi lucrat 12 luni, adica salariul minim x12 sau doar pt lunile lucrate? Poate ca in nov voi castiga sub salariul minim si in dec mai mult.Va rog mult sa-mi raspundeti.

Cu deosebit respect,

Va doresc o zi minunata in continuare
Discuție PFA , PFI
Buna ziua,
Am un PFA deschis in 2004, am fost lider Avon si am lucrat pe baza de comision. Din 2008 nu am mai avut incasari, mi-am dat demisia de la Avon. Am aflat, abia anul trecut, ca trebuie sa platesc contributie la CSA. OK, am platit, si penalizari si majorari, tot.Acum, am aflat, cu stupoare ca trebuie sa platesc si contributii la pensii, 11% din venitul brut, pe toti anii din urma, indiferent daca am avut venit sau nu, totul calculat la 12 salarii medii anual. Am dat spaga si cadouri peste tot, am avut contabila, ni s-a spus ca noi, cele care am facut Avon- nu am avut carte de munca decat cateva luni in aceasta perioada-nu avem de platit decat impozit 16%.Daca stiam , plateam la timp si renuntam la activitatea aceea la acre avem mai mult de plata decat castig. Acum vreau sa inchid PFA-ul, il tin degeaba. Ce pot face, chiar trebuie sa platesc 11% din salariul minim pe toti anii din urma?Sunt sute de milioane, nu am de unde. Ce se poate face?#-oX-(
Buna ziua, #-o#-o
Am activat 4 ani ca PFA- lider Avon. Am aflat, dupa 3 ani ca avem de platit contributii la sanatate. OK, le-am platit. Am platit mult, peste tot, multe spagi, am platit contabili etc, fiecare ne-a spus altceva. Acum, vreau sa inchid PFA-ul, nu am mai activat de 2 ani, dar am aflat, cu stupoare, ca am de plata si contributii la pensie, retroactiv, +amenzi, penalizari, majorari, care fac o suma uriasa, pe care nu-mi permit sa o platesc. Ce pot sa fac? Daca stiam la timp, plateam, dar asa, nimeni nu a spus nimic, nu s-a stiut , ce fac?#-o#-o
Răspuns la discuția ASIGURARE LOCUINTA
Buna ziua, trebuie sa incheiati ,, asigurarea obligatorie'' -PAD. E ca si cum aveti la masina asigurare CASCO, dar trebuie sa faceti si RCA- care este obligatorie, altfel , se dau amenzi foarte mari.
Buna ziua, #-o
Am activat timp de 7 ani ca lider AVON, cu PFA. Am aflat acum 2 ani ca trebuie sa platim contributii la sanatate. Ok -le-am platit. Acum , am aflat ca trebuie sa platim , retroactiv, si contributii la pensii si la somaj +amenzi, majorari si penalizari, in total sume foarte mari. Vreau sa inchid PFA-UL, nu am mai activat de 2 ani, ce se poate face?Pur si simplu, ne trezim din zi in zi ca mai avem de dat bani, dar nu mai stim unde si cum. De la AVON ni s-a spus , atunci, ca nu platim decat 16%impozit.
Acum, sunt director la o firma de asigurari, am contract de colaborare PFI. Care sunt contributiile care trebuiesc platite?
Va multumesc.#-o