avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate m50maria

Activitate m50maria


romascanu a scris:

În lipsă de copii, soție, părinți, surori și/sau frați ai defunctului, au vocație la moștenire cei doi unchi în viață (frații mamei defunctului) și, dacă există, unchi și/sau mătuși în viață din partea tatălui defunctului. (sora/fratele tatălui defunctului).

Potrivit principiului proximității gradului de rudenie, verii primari ai defunctului (care sunt rude de gradul 4 cu defunctul) sunt înlăturați de la moștenire de unchii și mătușile în viață ai/ale defunctului, care sunt rude în grad mai apropiat (sunt rude de gradul 3 cu defunctul).


Multumesc mult pentru răspunsul acordat.
Acum îmi permit să întreb dacă șotiile in viața ale unchilor decedați au drept de moștenire, pentru că există in viață 2 dintre ele.
Din parte paternă nu exista rude, unchi/ mătuși.
Dezbatere succesiune
Vin și eu cu o întrebare ce tine de succesiune.
Un văr a murit, unic fiu la părinți, necăsătorit , fără copii. Mama sa a avut 5 frați, doi in viața , trei decedați dar fiecare cu 2 și 3 copii. Tatăl său a fost unic la părinți. Vărul decedat a făcut succesiune după părinții săi cu 3 luni înaintea decesului său.
Întrebarea mea este cine are drept la moștenire/succesiune; numai frații in viață, adică unchii sau și nepoții după frații decedați ?
Dezbatere succesiune
Vin și eu cu o întrebare ce tine de succesiune.
Un văr a murit, unic fiu la părinți, necăsătorit , fără copii. Mama sa a avut 5 frați, doi in viața , trei decedați dar fiecare cu 2 și 3 copii. Tatăl său a fost unic la părinți. Vărul decedat a făcut succesiune după părinții săi cu 3 luni înaintea decesului său.
Întrebarea mea este cine are drept la moștenire/succesiune; numai frații in viață, adică unchii sau și nepoții după frații decedați ?
Răspuns la discuția Succesiune nedezbatuta
Mulțumesc frumos.O sa consult un avocat. E vb de orgoliu și bani se găsesc.
Fiecare lege are chichițele ei.Cred ca niciodată nu e prea târziu.Speranta moare ultima.
Răspuns la discuția Succesiune nedezbatuta
Vom vedea cum e legea f exact.Avocatii și judecătorii încă lucrează.
Hm, o sa vedem care sunt căile de atac.
Răspuns la discuția Succesiune nedezbatuta
Sa înțeleg ca acum chiar nu mai e nimic de făcut?
Răspuns la discuția Succesiune nedezbatuta
Desigur ca a avut acte de proprietate pe casa și terenul aferent ei cât și pe pământul agricol,extravilan.Numai ca băieții au considerat ca numai ei sunt cei care pot dobândi drept de moștenire după tata a tot și toate,excluzând surorile.
Mama a fost pacifista pana la “vânzare”.Eu personal am văzut in aug 2011 in primărie titlul de proprietate al unuia dintre unchii mei unde era specificat moștenire de la.,,,(tatăl sau).
Nu a vândut atunci.Numai acum ,ginerele sau s-a gândit sa facă acest lucru,dându-le pontul și altor verișori de la celălat unchi ca pot vinde.
Nu știu cum pot face asta,fără ca succesiunea sa fie făcută.
Băieții au făcut legea..,.mostenim fără acte/succesiune;au beneficiat de sprijinul primarului din 90-92 de a-și trece in titlul lor pământ moștenire.Primar,ruda cu familia bunicului...,asa ca in România,țara tuturor posibilităților.
Acum cei care au pus in vânzare, ori au vândut f recent sunt exact oameni care au lucrat in MAI,justiție.
Eu am fost incitata de verișorii din partea feminină a mamei pt dezbatere,dar cât mama e in viața eu nu am niciun drept.Mama e bolnava neplasabila, iar ei nu au bani...
E vb de orgoliu,iar acum neputincioasa de mama nu vrea sa beneficieze de întreaga avere a tatălui ei urmașii care nici nu l-au cunoscut,ajutat,vizitat pe tatăl ei.
Bunicul meu a murit in dec 1984.In urma decesului nu s-a făcut succesiunea.Daca între timp unul din cei 5 frați ai mamei,deja mort,a demolat casa care era pe un teren mai mare de 5000 m pătrați;întrebarea mea este acum dacă și cum se mai poate face succesiunea.
Pe lângă terenul intravilan exista și teren destul extravilan,pe care și l-au trecut in acte ca teren moștenit numai 2 doi dintre cei cinci copii ai defunctului.
Unul dintre ei in 2011 a vândut tot pământul aferent titlului de proprietate cu excepția celui care figura ca și moștenire,știind ca nu era făcută succesiunea.
Acum moștenitorii celor doi au pus in vânzare,poate chiar au vândut pământul pt care nu s-a făcut succesiune.
Menționez ca dintre cei cinci frați mai este in viața numai mama mea și o cumnata,restul nepoți.
Mama mea ,dar și verișorii mei vrea sa își revendice drepturile.Se mai poate?
Cei care au propus acest sistem de calcul al salariilor sigur locuiau in garsoniera sau 2 camere.
Răspuns la discuția Geam spre curtea vecinului
corect