avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate darada

Activitate darada

Speta: ord presed formulata de o soc com impotriva altei soc com pt predare niste bunuri
Ei formuleaza cererea la judecatorie, termen ff scurt , noi depunem intampinare si castigam.
In graba se pare ca nimeni nu si-a dat seama care era inst competenat, nici macar inst sesizata.
Reclamanta-recurenta face recurs, la tribunal. Primesc citatie, sadepun intampin si cu precizarea- sa raspund la except necompet relative mat a inst de fon. Probabil, trib s-a sesizat din oficiu ca el era competent sa judece in fon.
Dar de ce ii zice except rel? except necomp mat nu e absoluta?

CE FAC???
Formulez o intampinare la recurs, de respingere a recursului si pastrare a hot(care mie imi
convine)…? Si separat raspund la exceptie..? si defapt ce sa mai raspund……..?ca nu am cum sa motivez….. cand oricum presupun ca va admite exceptia
Si in cazul in care va admite exceptia, va casa hot si il va retine spre judec, voi fi citata din nou si va treb din nou sa depun intampinare?

PLS!! Am nevoie de o parere!!!
Am dreptate cu competenta, nu? Voi cum ati proceda?
Mesajul meu priveste stabilirea de penalitati

Stiu ca acestea nu pot depasi cuantumul sumei totale. Nu asta e probl ci de cand pot fi ele calculate?
Adica:
Art 3 din lege zice asa: "În contractele încheiate părţile contractante vor prevedea ca, în cazul neîndeplinirii în termen de 30 de zile de la data scadenţei a obligaţiilor prevăzute la art. 3 alin. (1), debitorii să plătească, în afara sumei datorate, penalităţi pentru fiecare zi de întârziere. "

In contract eu am stabili asa:
"-0,15%pe fiecare zi intarziere pentru primele 10 zile de la scadenta
-1% pe zi dupa 10 zile de la scadenta, curgand insa de la prima zi de scadenta"

Intrebarea este:
e corect sa facturez penalitatile de la data scadentei, ca asa am stabilit eu in contract?
sau
trebuia sa facturez dupa 30 de zile de la data scadentei, ca asa zice in lege?

Imi fac probleme ca vad ca legea nu zice"cu exceptia cazului in care se stab altfel in contract". Nu stiu daca instanta o sa acepte penalitatile calculate de la data scadentei.

si inca o intrebare:
sa zicem ca le-am calculat gresit(si mai mari de cuantumul initial si de cand nu trebuia), instanta nu va acorda totusi o parte din penalitati, cat considera ea? si nu cat am calculat eu

Răspuns la discuția Dizolvare srl
cei de la orc mi-au spus ca dizolvarea voluntara a unui srl cu mai multi asociati se face in 3 etape:
EtapaI
1.cerere mentiuni+depunere acte
2.hot aga de dizolvare si /sau numire lichidatori
3.taxe
Etapa II
1.cerere inregistrare
2.hot aga si/sau act aditional
3 declaratii date de lichidatori ca indeplinesc conditiile prev de lege
4.daca este cazul contr de administrare-lichidatori
5.daca e cazul avize
6.taxe
Etapa III
1.cerere radiere
2.situatia financiara de lichidare si proiect de repartizre a activului semnat de asociati
3.raport lichidatori
4.certif inregistr+anexa
5.certificat de atestare fiscala
daca e cazul-bilant mediu
6.taxe

cererea de inregistrare se depune in 30 zile de la data public hot aga

Dupa ce am primit aceste informatii am intrebat daca nu este posibila dizolvarea voluntara a srl cu mai multi asociati doar in 2 etape sau in una singura, urmand ca apoi sa se ceara radierea. Problema este ca am primit raspunsuri diferite(de la pers diferite):
- nu este posibil si trebuie urmate etapele cum sunt ele descrise
-este posibil in 2 etape si anume: etapa 1+2(devine una singura) si apoi de urmat etapa 3


INTREBARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Am citit un raspuns mai sus despre posibilitatea efectuarii simultane a mentiunilor!!!!!!!!ATI PROCEDAT ASA SI A FOST TOTUL OK?In cazul in care asociatii sunt de acord cu privire la dizolvare, conform art 235 atunci mai trebuie numit un lichidator????
Cum sa procedez?
Răspuns la discuția Dizolvare srl
cei de la orc mi-au spus ca dizolvarea voluntara a unui srl cu mai multi asociati se face in 3 etape:
Răspuns la discuția Dizolvare srl
Este obligatoriu ca actul aditional sa fie in forma autentica? Nu se poate un act aditional cu incheiere de atestare?
Bilanţul de lichidare, aprobat de asociaţi, trebuie sa fie vizat de administratia financiara?
Si nu am inteles cand este cazul sa fie incheiat un contract de administrare între societatea supusă dizolvării şi lichidării şi lichidatorul persoană juridică? Prin hotararea asociatilor nu trebuie numit obligatoriu si lichidatorul?

Discuție Dizolvare srl
Trebuie sa fac dizolvarea voluntara unui srl. Din cate stiu trebuie redactat o hotarare si un act aditional prin care se hotaraste de catre asociati dizolvarea. Intrebarea mea este tot prin aceasta hotarare asociatii numesc un lIchidator si hotarasc modalitatea de impartire a activului? Nu stiu exact cum hotarasc modalitatea de impartire a activului, exact ce trebuie sa cuprinda. Ce alte acte mai trebuie depuse in prima faza la orc? Bilantul contabil trebuie depus dupa ce se face publicarea in MO a hotararii si a actului aditional?
Discuție agent asigurari
am inteles ca brokerii in asigurari nu mai pot incheia contracte de agent, cu persoanele cu care lucreaza-asa zisii agenti. totusi multi dintre ei sunt platiti prin comisioane. in cazul in care nu se doreste incheierea unui contract de munca ce variante mai sunt?????
contract de consultant financiar e o solutie? (stiam ca societatile de asigurare incheiau astfel de contracte dar nu stiu daca brokerii pot)