avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate roxana15

Activitate roxana15

Răspuns la discuția Vanzare apartament ipotecat
am fost la un notar si mi-a spus ca nu poate face precontract pentru ca in contractul de ipoteca scrie ca nu poate fi instrainat. Sa schimb notarul?
Am un apartament care este ipotecat in urma unui credit ipotecar. Mai am de platit 50 000 lei la banca si as vrea sa il vand cu 150 000 lei. Se poate face un antecontract inainte in care cumparatorul sa imi dea 50000 cat am nevoie si sa ma angajez ca pana la semnarea contractului propriu zis sa inchei creditul si sa scot de sub ipoteca apartamentul? Are vreo legatura cu ce scrie in contractul de ipoteca (faptul ca nu poate fi instrainat)? Sau care ar fi cea mai buna varianta legala de a-l vinde?
pai acum este internata cu el in spital (pentru el) si nu are nicio problema in a se deplasa, are grija de el in toate privintele
nu stiu daca a apucat sa isi faca dosar de pensionare dupa ce a aflat de boala, ca imediat a aflat de cel mic. Si da, ar vrea sa fie angajata ca si insotitor.
Tatal nu munceste, si eu cred la fel ca si dvs, dar nu stiam legea, de aceea am apelat pe site, sa ii pot comunica sigur, sa il poata contrazice.
Am niste rude care au ceva probleme: mama a fost diagnosticata cu scleroza multipla, dupa care fiul cel mic, in varsta de 15 ani, a fost diagnosticat cu leucemie. Urmeaza sa fie incadrat in gradul de handicap I, iar mama ar dori sa se angajeze pentru el. Tatal copilului vrea el sa fie cel angajat, amenintand-o pe sotia lui ca va fi decazuta din drepturile parintesti din cauza bolii cu care a fost diagnosticata. Este posibil asa ceva?
Buna ziua!
Sunt cadru didactic si am nascut in martie, iar in septembrie intentionez sa ma intorc la catedra. Norma didactica de predare este de 18 ore pe saptamana.
As vrea sa stiu daca as avea dreptul sa mi se reduca aceasta norma cu 2 ore pentru alaptat.
Am solicitat o copie dupa acele contracte, mi s-a raspuns ca ei nu incheie astfel de contracte, ca poate am lucrat cu alta firma.
Dar am semnat 3 astfel de contracte, probabil au fost decat pentru a parea seriosi.
Ce pot face mai departe (daca mai pot face ceva)?
Buna ziua!
Am inceput colaborarea cu firma de sondaje de opinie Mercury Research in august. Am facut pentru ei 3 proiecte in valoare de aproximativ 1500 lei (am experienta in domeniu de 7 ani cu alte firme). Crezand ca vor fi seriosi, am platit de la mine transportul ...cam 200 de lei in toate localitatile.
Acum ei au inceput cu motive de genul ca nu sunt facute bine si ca ma penalizeaza 100%.
Ce pot face in aceasta situatie? Am semnat doar contracte de colaborare cu ei, pe care le-am trimis, urmand sa primesc cate un exemplar, dar nu am primit.