Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce pot face daca firma de sondaje de opinie nu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce pot face daca firma de sondaje de opinie nu plateste?

Buna ziua!
Am inceput colaborarea cu firma de sondaje de opinie Mercury Research in august. Am facut pentru ei 3 proiecte in valoare de aproximativ 1500 lei (am experienta in domeniu de 7 ani cu alte firme). Crezand ca vor fi seriosi, am platit de la mine transportul ...cam 200 de lei in toate localitatile.
Acum ei au inceput cu motive de genul ca nu sunt facute bine si ca ma penalizeaza 100%.
Ce pot face in aceasta situatie? Am semnat doar contracte de colaborare cu ei, pe care le-am trimis, urmand sa primesc cate un exemplar, dar nu am primit.
solicitati in scris o copie dupa acele contracte si dati firma in judecata.
Am solicitat o copie dupa acele contracte, mi s-a raspuns ca ei nu incheie astfel de contracte, ca poate am lucrat cu alta firma.
Dar am semnat 3 astfel de contracte, probabil au fost decat pentru a parea seriosi.
Ce pot face mai departe (daca mai pot face ceva)?