avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate brutus84

Activitate brutus84

Am o societate comerciala infiintata acum 4 ani(momentan este inactiva de 2 ani) si sunt asociat cu inca o persoana cu parti egale 50-50. Aceasta persoana a plecat din tara acuma 2 ani si nu mai dau nicicum de el si vreau sa il scot de pe societate.
Va rog sa imi spuneti care sunt pasii pentru a face demersurile sa il scot de pe societate.
Va multumesc anticipat
in antecontract se stipuleaza : Daca vanzatoru nu respecta data limita se obliga sa plateasca dublu avansul adica 8000 eur iar daca cumparatorul nu se prezinta pana la data limita acesta pierde avansul .
Trebuie sa cer rezolutiunea unui antecontract de vanzare cumparare a unui apartament din cauza nerespectari datei de finalizare in autentic . Eu sunt vanzatorul si am primit un avans de 4000 eur in februarie 2010 cu mentiune in antecontract ca in data de 08.iunie 2010 se finalizeaza contractul in autentic eu incasand inca 25000 eur deci in total 29000. Cumparatorul nu mai e de gasit . In concluzie trebuie sa cer rezolutiunea antecontractului .
Intrebarea mea este : Ce taxa de timbru trebuie sa platesc la ce valoare 4000 eur sau valoare intreaga de 29000.

va multumesc anticipat,
Răspuns la discuția Anulare antecontract
Multumesc mult!
ok! sa intaleg ca pot sa fac vanzarea catre alta persoana dar daca se va trezi peste ceva timp sa ma dea in judecata vechiul cumparator o sa castige dublu avansului ! dar sa intaleg ca nu pot fi acuzat de inselaciune?
Răspuns la discuția Anulare antecontract
In contract se stipuleaza ca daca nu se respecta data limita de 8 iunie 2009 din cauza vanzatorului acesta plateste suma de 8000 eur , iar daca nu se va prezenta cumparatorul acesa pierde avansul (cumparatori nu mi-au facut nici o notificare si nici nu au inscris antecontractul in CF).
Intentionez sa solicit in instanta rezolutiunea antecontractului dar asta dureaza intre 6-9 luni ca trebuie sa fie citati prin ministerul de externe ..........iar eu vreau sa inchei vanzare anul acesta .
Ce ma sfatuiti sa fac ? Sa inchei vanzare cu al doilea cumparator?
In anul 2009 am semnat un antecontract de vanzare cumparare (eu sunt vanzatorul) cu 2 cetateni din S.U.A am incasat un avans de 4000 eur iar in iuni 2009 trebuia sa semnam contractul final din 2009 pana acum nu am mai dat de acei americani intrebare mea este: ce trebuie sa fac sa intrerup antecontractul , ca eu sa pot vinde apartamentul (pt. ca am deja cumparatori) ? am facut o notificare print-un avocat dar confirmarea de primire nu a venit inapoi decat de la unu .Ce sa fac mai departe ?

Multumesc anticipat,