avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate 99gyo

Activitate 99gyo

Răspuns la discuția amplasarea antenelor GSM
in aceiasi situatie sunt si eu, astazi rds a inceput sa ridice o antena gsm la mai putin de 50 de m de locuinta mea, nu au intrebat pe nimeni din zona daca suntem deacord sau nu cu ridicarea acestei antene, CUM ESTE POSIBIL ASA CEV?, OARE CUM AU OBTINUT AUTORIZATIILE? CHIAU AU VOIE SA RIDICE ANTELELE LA O DISTANTA SA DE MICA DE LOCUINTE? ce se poate face sa nu mai continue? nu este incantat nici un vecin cu aceasta decizie. Nultumesc.
Răspuns la discuția amplasarea antenelor GSM
in aceiasi situatie sunt si eu, astazi rds a inceput sa ridice o antena gsm la mai putin de 50 de m de locuinta mea, nu au intrebat pe nimeni din zona daca este deacord sau nu cu ridicarea acestei antene, CUM ESTE POSIBIL ASA CEVA?, OARE CUM AU OBTINUT AUTORIZATIILE? CHIAU AU VOIE SA RIDICE ANTELELE LA O DISTANTA SA DE MICA DE LOCUINTE? ce se poate face sa nu mai continue? nu este incantat nici un vecin cu aceasta decizie. Nultumesc.
Salut, va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie in legatura cu ajutorul de inmormantare la un copil cu handicap, copilul a fost minor. Care dintre parinti pot beneficia de acest ajutor? (unul dintre parinti a fost ca insotitor al copilului iar celalalt fiind pensionar cu pensie pentru persoane cu handicap), la cat se ridica acest ajutor? - MULTUMESC FRUMOS! :rtfm:
Răspuns la discuția CCC BEBE
MULTUMESC FRUMOS!!! -- nu credeam ca se mai da pe 2 ani, ma pregateam sa merg la munca.
Discuție CCC BEBE
Primesc ccc pentru un copil de anul trecut din 22-11-2011 si doresc sa stiu cat mai am din acest concediu (cererea a fost facuta pentru o perioada de 2 ani pentru al 3-lea copil), din decizia pe care am primit-o nu inteleg mare lucru. -- "In temeiul art.19 alin (1)pct.2lit.I) din statut........ se aproba indemnizatie crestere copil OUG 111/2011 OPTIUNEA II, in cuantum de.... Nu specifica pe ce perioada, eu nu inteleg nimic de aici, va rog sa-mi explicati ce vor sa spuna prin asta!! In final pe ce perioada este aprobat acest ccc?
Răspuns la discuția somaj
tudorvaleriu a scris:

1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
...

2. Asadar lunile care au fost luate ca stagiu de cotizare pentru a primi anterior indemnizatie de somaj nu mai pot fi luate din nou in calcul pentru un alt drept de indemnizatie de somaj.

3. Trebuie acum sa luati totul de la inceput, sa aveti alte 12 luni de cotizare la somaj.


MULTUMESC FRUMOS!!!
Răspuns la discuția somaj
SimonescuC a scris:

Verificati daca dvs. aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni (fara perioada de somaj daca a-ti beneficiat de el in aceste 24 de luni).


DA am 12/24 dar am somaj in acest timp, din acest motiv va intreb daca am sau nu dreptul la somaj daca ne da si acest patron in somaj cum zice
Răspuns la discuția somaj
Da am lucrat la alta firma care m-a bagat in somaj, si din somaj m-am angajat la actuala firma, mentionez ca in anul 2010 cand au vrut sa ne dea in somaj pe timpul iernii nu au putut deoarece ziceau ca sa scimbat legea si nu au cum. ( sa avem 12 luni din 24 fara a avea somaj in acest timp)
Discuție somaj
Am dreptul la somaj daca am avut si acum cca 10 luni? stiam ca nu se mai poate dar noul patron ne spune ca s-a scimbat legea si acum avem dreptul din nou!. VA MULTUMESC
Va rog ajutati-ma ca nu mai stiu ce s fac acum, nu stiu ce sa fac sa platesc factura sau nu, cat sa platesc si ce sa platesc din ea. Eu am revenit cu un apel la ei sa-i intreb dar operatoarea a facut o cerere la companie in numele meu pentru reziliere a bonamentelor, spunandu-mi ca ma contactaza ei in decurs de 25 de zile,si asa mai trece inca o luna, alta factura, alti bani, aceasta factura este scadenta pe data de 5 mar. Daca platesc factura integral ei pot sa spuna ca sunt deacord cu noile abonamente impuse de ei si sa nu-mi inchida abonamentele?ce sa fac sa scap de ei ca m-am saturat.