avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate lucretia57

Activitate lucretia57

Am lucrat in INVATAMANTUL PRIMAR din 1978 pana in 2013, dupa care am trecut in pensie partial anticipata.
Intrebari:
1) Pot cere recalcularea pensiei dupa ce ni s-au inapoiat cei 25% luati in 2010?
2) Pot beneficia de pensie integrala cu doi ani inainte de limita de varsta ?
Multumesc
Răspuns la discuția Pensie
Multumesc! Sanatate!
Discuție Pensie
Sunt invatatoare, nascuta in 1957,oct,16. Doresc sa intru in pensie anticipata partial (lucrez din 1 sept 1978 si 9 luni am fost in pensie invaliditate gr II) Va rog:
Cand pot depune dosarul?
Trebuie sa lucrez pana la primirea deciziei sau pot pleca in momentul depunerii dosarului (benefic pentru copiii clasei mele ca sa nu plec in timpul anului scolar)?
Multumesc
Gen:fem
Data nasterii:1957.10.16
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:lucrez in invatamant din 1978.09.01 cu intrerupere de 1 an si 4 luni, (pensie de invaliditate gr II)
Intrebare:Mai este valabil art. 128 -alin 3 din Legea 128/1995 referitor la pensionarea cadrelor didactice cu trei ani inainte de varsta standard, fara diminuare?Daca nu, care va fi diminuarea si, daca aceasta va inceta in momentul atingerii varstei standard de pensionare, daca voi iesi anticipat? Multumesc
Va rog sa-mi raspundeti .
Cand pot iesi la pensie, daca sunt nascuta in 16 oct 1957, lucrez in invatamant din 1 sept 1978, cu intrerupere 1 an si 2 luni (pensie de invaliditate)
Multumesc si Sarbatori fericite intregii echipe