avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate ady_sabin

Activitate ady_sabin

buna ziua ! am fost condamnat la 2 ani cu supraveghere pt alcoolemie la volan , dupa cat timp voi putea da examen pt permis ?
daca ai fost trimis in judecata pt coducerea sub influenta bauturilor alcoolice fara accident ,victime ,pagube materiale etc doar am fost prins baut la volan si la recalcularea alcoolemiei a iesit sub 0,8 ce fel de pedeapsa te asteapta adica se poate termina si fara o condamnare doar cu amenda administrativa va rog care stiti ce se poate da in aceste cazuri sa imi raspundeti va multumesc
buna ziua as avea o intrebare : dupa o recalculare a alcoolemiei la iml rezultatele sunt sub 0.8 si inainte erau peste 0.8 care este procedura care urmeaza ?adica voi fi chemat si la tribunal ?cum se face de obicei?adica daca se considera contraventie ?si daca se considera contraventie inseamna ca am fost urmarit penal ?va rog sa ma lamuriti care stie cum e procedura in asfel de cazuri
buna ziua as dori sa stiu daca sanctiunile cu caracter administrativ se considera antecedente penale ?
Răspuns la discuția ce inseamna a fi judecat?
deci intrebarea mea era dac am fost judecat (criteriile erau daca ai fost arestat,judecat,sau condamnat?)deci dac e una din cele trei
buna ziua va rog a ma ajuta cu o intrebare : vreau sa stiu daca procurorul cand a dat scoaterea de sub urmarire penala si o amenda administrativa asta inseamna ca ai fost judecat pt ca la locul de munca la angajare mi sa cerut sa declar daca am fost arestat,judecat sau condamnat si aveam aceea amenda administrativa pe care nu am declarato si acum mi se spune ca daca ai o amenda administrativa indeplineam acea conditie cum ca as fi fost judecat precizez ca nu am fost citat la tribunal sau sa vad vre-un procuror doar o declaratie la politie deci ce vreau eu sa stiu daca asta inseamna judecata va multumesc
buna ziua as vrea sa stiu si eu daca se poate inapoia permisul de conducere retinut pana ce se da o sentinta de la tribunal (permisul a fost retinut pt alcool) si daca se poate care e procedura precizez ca nu sa intamplat nici un accident ,victime,pagube etc dar alcoolemia a fost mai mult de 0,40 la etilotest
buna ziua am fost depistat in trafic cu o alcoolemie de 0,67 mg in aerul expirat si acum se asteapta rez de la IML precizez ca nu am avut nici un eveniment rutier sau accident ,victime,pagube etc nimic si as vrea sa stiu daca se poate fara condamnare penal (amenda,suspendare etc) si daca se poate obtine scoaterea de sub urmarire pena si amenda administrativa pt asa ceva ? eu l;ucrez in MAI si daca ma condamna raman fara loc de munca va multumesc
persoana care vrea sa ma imprumute e din alta localitate si imi cere sa platesc la banca o chitanta (contravaloarea contractului) cica ca sa poatea el sa scoata bani dupa care sa vina sa mergem la notar sa il legalizam .precizez ca nu cunosc persoana ,am luat anuntul de pe net. normal asa se face? pt ca eu cred ca e tzeapa sa ramana cu bani aia care ii platesc eu la banca . normal nu toate actele se fac la notar si plata contractului acela? deci ce ma sfatuiti sa fac? va multumesc