avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate NELU1949

Activitate NELU1949

Buna ziua !
Barbat, 58 de ani, pensionat militar anticipat partial 2004, pensie suspendata de la 01.01.2010 cf. L. 329/2009. Nu am primit pana la data curenta o decizie de recalculare a pensiei. Dupa intrarea in vigoare a L. 263 si normelor de aplicare pensia mea a ramas anticipata partial sau s-a transformat in pensie pentru limita de varsta ?
Va multumesc !
Din L. 263/2010, din normele de aplicare, dar si din subiectele dezbatute in forum, inteleg ca nu este permis cumulul pensiei anticipate sau anticipate partiale cu alte venituri salariale. Acest lucru este valabil si pentru pensiile din aceste categorii aflate in plata la intrarea in vigoare a legii ? Din cate stiu p.a si p.a.p. au fost transformate prin L. 263 in pensii pentru limita de varsta. Care ar fi diferentele aplicarii acestor prevederi intre angajatii bugetari si cei din domeniul privat ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția Cumul pensie - salariu
Am facut cererea si vedeti ce raspuns am primit ...
Buna ziua !
Nu reusesc sa ma lamuresc cum se implementeaza prevederile Cap. IV din L. 329/2009 si ale instructiunilor ei de aplicare aprobate prin Ord. MMFPS 1730/2009.
Din instructiuni (art. 4) rezulta ca pensia neta se raporteaza la salariul mediu brut pe economie, respectiv daca este in cuantum mai mare decat acesta nu se poate face cumul. Bine, dar care salariu mediu brut ?
Concret, o pensie neta de 1900 RON se suspenda la 01.01.2010. La momentul suspendarii s.m.b. pe 2009 fusese de 1693 RON, iar s.m.b. prognozat pentru 2010, de 1836 RON. Pensia depaseste ambele valori, deci suspendarea pensiei este absolut discriminatorie, dar legala.
Situatia se schimba la 01.01.2011, deoarece s.m.b. prognozat pe 2011 si aprobat prin L. bugetului nr. 287/2010 este de 2022 RON, deci mai mare decat cuantumul pensiei nete. In aceasta situatie, intreb : pot solicita sau nu reluarea in plata a pensiei suspendate (cf. art. 11 din instructiuni), incepand cu 01.01.2011 ? Parerea mea este ca da, dar cei de la casa de pensii spun ca nu, pentru ca raportarea cuantumului pensiei se face la s.m.b din 2010, de 1836 RON, deoarece acesta a fost confirmat de executia bugetara 2010, pe cand cel prognozat pentru 2011 ar putea sa scada in urma executiei bugetare 2011 sub cuantumul pensiei nete.
Cu speranta ca m-am facut inteles, as dori sa aflu pareri vis-à-vis de aceasta speta. Daca intr-adevar au ei dreptate, sa-mi iau gandul de la pensie in anul curent, iar daca nu - cu ce argumente juridice as putea sa incerc sa-i conving ?
Va multumesc.
Buna ziua !
Doresc sa-mi sprijin fiul proaspat casatorit cu o suma de bani (cca 50% din valoarea unei locuinte). Normal, locuinta va fi parte din patrimoniul celor doi soti, dobandita in timpul casatoriei. Cum pot sa ma asigur ca in cazul unui eventual divort partea cu care am contribuit va reveni in totalitate fiului meu ?
Va multumesc.
Buna ziua !
Art. 118 din Legea 263/2010, in vigoare de la 01.01.2011, prevede categoriile de persoane care pot cumula pensia cu alte venituri salariale, fara a se preciza ca ar fi exceptate categoriile prevazute de Legea 329 / 2009. In aceste conditii, o persoana care in 2010 a avut pensia suspendata poate solicita reluarea platii acesteia ?
Care este valoarea salariului mediu brut pe 2011 care ar trebui avuta in vedere in acceptiunea Legii 329 /2009 (pragul pana la care ar fi permis cumulul) ?
Va multumesc !
Pensionat militar anticipat partial din M.A.I. din 01.04 2004 la varsta de 51 ani, cu 12 ani vechime in M.A.I. si 27,5 ani vechime totala (diferenta lucrata ca civil), pensie 2200 RON. Dupa 01.10.2007 incadrat pe perioada nedeterminata la o unitate bugetara. Din 01.01.2010 pensie suspendata, conform Legii 329/2009. Ce prevederi legislative se vor aplica in cazul meu la recalcularea pensiei ?