Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Asigurare pentru situatia unui eventual divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Asigurare pentru situatia unui eventual divort

Buna ziua !
Doresc sa-mi sprijin fiul proaspat casatorit cu o suma de bani (cca 50% din valoarea unei locuinte). Normal, locuinta va fi parte din patrimoniul celor doi soti, dobandita in timpul casatoriei. Cum pot sa ma asigur ca in cazul unui eventual divort partea cu care am contribuit va reveni in totalitate fiului meu ?
Va multumesc.
se stipuleaza in contract provenienta banilor
In contractul de vanzare cumparare sa se prevada expres de unde vine suma respectiva si ca ea reprezinta o donatie exclusiva pentru acesta. Am vazut astfel de acte si totul este ok. Un notar stie ce sa faca si fiul dvs va fi protejat la un eventual divort.