Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata - cumul cu venit salarial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata - cumul cu venit salarial

Din L. 263/2010, din normele de aplicare, dar si din subiectele dezbatute in forum, inteleg ca nu este permis cumulul pensiei anticipate sau anticipate partiale cu alte venituri salariale. Acest lucru este valabil si pentru pensiile din aceste categorii aflate in plata la intrarea in vigoare a legii ? Din cate stiu p.a si p.a.p. au fost transformate prin L. 263 in pensii pentru limita de varsta. Care ar fi diferentele aplicarii acestor prevederi intre angajatii bugetari si cei din domeniul privat ?
Va multumesc !
NELU1949 a scris:
Din L. 263/2010, din normele de aplicare, dar si din subiectele dezbatute in forum, inteleg ca nu este permis cumulul pensiei anticipate sau anticipate partiale cu alte venituri salariale. Acest lucru este valabil si pentru pensiile din aceste categorii aflate in plata la intrarea in vigoare a legii ?

Bineinteles, de ce n-ar fi valabile? Legiuitorul nu a exceptat pe nimeni.

NELU1949 a scris:
Din cate stiu p.a si p.a.p. au fost transformate prin L. 263 in pensii pentru limita de varsta.

Nu exista nicio prevedere in acest sens in Legea nr. 263/2010.

NELU1949 a scris:
Care ar fi diferentele aplicarii acestor prevederi intre angajatii bugetari si cei din domeniul privat ?

Nu exista diferente, intrucat nu exista prevedere.