avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate voicu loredana

Activitate voicu loredana

Discuție amenda cnadnr
buna ziua.am o firma de transport,ieri am luat incarcare de la o firma din tara,respectivii au trecut in acte o greutate mai mica decat era real,au semnat si stampilat actele respective ca isi asuma intreaga raspundere pentru greutatea transportata.am fost oprit de cei de la cnadnr si cantariti,iar greutatea fiind mai mare decat in acte.amenda a primit-o firma mea.ce e de facut in situatia in care eu nu am nici o vina?multumesc
"Solutie: HOT. 05.07.2011. Admite în parte contestaţia la executare formulată de contestatoarea X. în contradictoriu cu intimata Administraţia Finanţelor Publice Dispune anularea titlului executoriu nr. 20592 din 09.05.2011 emis de intimată în dosarul de executare nr. 82o/13/30/2/2011/11602. Dispune îndreptarea somaţiei nr. 13/30/2/2011/11602 din 09.05.2011 emisă de intimată în dosarul de executare nr. 82o/13/30/2/2011/11602 , în acord cu sentinţa civilă nr. 21449 din 23.12.2009 pronunţată de Judecătoria Constanţa, irevocabilă prin decizia civilă nr. 1375/RCA din 24.11.2010 pronunţată de Tribunalul şi cu dispoziţiile art. 145 din O.G. nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală şi art. 37 din OG nr. 2/2001. Respinge ca nefondată cererea formulată de contestatoare, de anulare a somaţiei nr. 13/30/2/2011/11602 din 09.05.2011 şi a executării ce face obiectul dosarului de executare nr. 82o/13/30/2/2011/11602 al Administraţiei Finanţelor Publice Definitivă. Cu recurs 15 zile de a comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 05.07.2011. "
Pagina 1
rog sa ma lamureasca cineva,am pierdut sau am castigat?multumesc
Răspuns la discuția act de donatie
una dintre cele multe modalitati si cea mai buna?multumesc
Discuție act de donatie
buna ziua.Am un teren pe societate,pot sa fac un act de donatie pentru mine,ca persoana fizica ,in vederea construirii unei case,pentru ca daca construiesc casa pe societate,ma omoara impozitele.multumesc
am o intrprindere individuala , am avut control de la ITM si mi-au spus ca trebuie sa angajez un contabil sau macar sa inchei un contract de prestari servicii cu un contabil ,ca asa spune legea.Am fost la ITM si acolo mi s-a spus ca nu am nevoie de contabil,iar peste 2 luni au venit iar in control(aceleasi doamne care au fost si prima data) si cer contabil angajat.este obligatoriu sau nu este,ca m-au bagat in ceata?multumesc
respectivul are terenul din 19 01 2003,deci in 19 01 2013 se fac 10 ani,in acesti doi ani eu trebuie sa fac casa la rosu,evident pe numele lui,dupa care primaria il face proprietar si el incheie cu noi contractul de vanzare cumparare,apoi eu il cumpar de la primarie,asa mi-au spus cei de la primaria locala.in zona respectiva aproape toate terenurile date cu legea 15 sunt "vandute"in felul asta
buna ziua,vreau sa cumpar un teren care a fost dat de primarie unei familii de tineri casatoriti,el a facut fundatia pt ca asa se cerea in contractul de punere in posesiune din 19 01 2003,si acum il vinde.practic,pe numele lui nu exista nimic,dar am inteles ca se incheie un contract la notar sub forma de imprumut.problema este ca eu trebuie sa fac casa pe numele lui,ca atunci cand e la rosu sa facem contractul de vanzare cumparare.intrebarea mea este daca exista niste clauze si conditii ca el sa nu se poata razgandi,el sau mostenitorii lui,daca ,doamne fereste se intamla ceva cu el,sau exista o lege a proprietarilor si el e cel mai protejat?am vreo siguranta?de la primarie ni s-a spus ca asa se procedeaza,el (cel care vinde)ne imputerniceste pe noi sa umblam dupa autorizatii etc,dar toate pe numele lui,inclusiv casa,si dupa incheierea contractului de vanzare cumparare intre noi si el,primaria ne vinde pamantul.am intalnit notari care nu vor sa faca asemenea contracte.ce riscuri sunt?multumesc