Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de donatie

buna ziua.Am un teren pe societate,pot sa fac un act de donatie pentru mine,ca persoana fizica ,in vederea construirii unei case,pentru ca daca construiesc casa pe societate,ma omoara impozitele.multumesc
Un asemenea act este nul absolut.
Societatea comerciala se supune in toata activitatea sa principiului specialitatii capacitatii de folosinta a persoanei juridice (instituit prin art. 34 din decretul 31/1954): ŢPersoana juridica nu poate avea decit acele drepturi care corespund scopului ei, stabilit prin lege, actul de infiintare sau statut. Orice act juridic care nu este facut in vederea realizarii acestui scop este nul."
Cu alte cuvinte donatia de imobile nu se afla in obiectul de activitate al societatii dumneavoastra.
Exista o serie intreaga de modalitati pe care le aveti la dispozitie ca sa treceti terenul respectiv din patrimoniul societatii in patrimoniul personal.
una dintre cele multe modalitati si cea mai buna?multumesc