avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate miki_miha

Activitate miki_miha

Discuție Sentinta civila
Ce inseamna cand sentinta civila este pronuntata ,, in parte,,?In cazul in care eu sunt reclamanta?
Discuție LEGAL S-AU NU?

Sunt de mai bine de doi ani intr-un proces deschis de niste stranepoti din partea bunicii mele in legatura cu doua proprietati care au apartinut de drept bunicilor mei.Mentionez ca acesti indivizi care au deschis procesul sunt copii nepotilor bunicii mele proveniti dintr-o casatorie anterioara decat cea cu bunicul meu.Acestia au deschis procesul dupa 13 ani de la moartea bunicii mele ,ei pina in momentul cand au deschis acest proces nici macar nu am avut cunostinta de existenta lor.Unul fiind plecat din tara ,altul fiind arestat adica este si acum la puscarie ....iar altii inca 5 persoane pe care nici acum nu stim exact cine sunt....cert este faptul ca ambele proprietati au fost exploatate si intretinute de parintii mei iar investitia din unul din apartamente in valoare de 25000 euro este facuta de sotul meu......intretinerea bunicilor am facut-o noi parintii mei impreuna cu noi.Procesul a ajuns la faza in care ei au solicitat un evaluator care sa vina in apartamente sa le masoare si etc..... M-am trezit la usa cu un individ care nu s-a legitimat ....fara nici un avocat ...fara nimic....mi-a masurat apart in care locuiesc a facut poze si dus a fost.Intrebarea mea este ....daca ambele parti din proces sunt reprezentate de un avocat....care sunt persoanele care participa conform legii la evaluare????Daca evaluatorul are dreptul sa-i cheme pe cei care ne-au dat in judecata ,pe proprietatea noastra fara sa ne ceara acordul.....ptr ca acerl domn asta intentiona sa faca ...sa-i sune pe acei stranepoti sa mii aduca mie in casa.....ei nici macar nu stiau unde sunt imobilele ptr care se judeca......Am luat atitudine fata de acea initiativa si i-am interzis categoric sa-mi cheme acele persoane in casa.....nu au ce cauta la mine ...au avocat cred ca era singurul in masura sa fie prezent.De aceea doresc un raspuns ......sa stiu si eu exact ce spune legea???

Va multumesc

Sunt de mai bine de doi ani intr-un proces deschis de niste stranepoti din partea bunicii mele in legatura cu doua proprietati care au apartinut de drept bunicilor mei.Mentionez ca acesti indivizi care au deschis procesul sunt copii nepotilor bunicii mele proveniti dintr-o casatorie anterioara decat cea cu bunicul meu.Acestia au deschis procesul dupa 13 ani de la moartea bunicii mele ,ei pina in momentul cand au deschis acest proces nici macar nu am avut cunostinta de existenta lor.Unul fiind plecat din tara ,altul fiind arestat adica este si acum la puscarie ....iar altii inca 5 persoane pe care nici acum nu stim exact cine sunt....cert este faptul ca ambele proprietati au fost exploatate si intretinute de parintii mei iar investitia din unul din apartamente in valoare de 25000 euro este facuta de sotul meu......intretinerea bunicilor am facut-o noi parintii mei impreuna cu noi.Procesul a ajuns la faza in care ei au solicitat un evaluator care sa vina in apartamente sa le masoare si etc..... M-am trezit la usa cu un individ care nu s-a legitimat ....fara nici un avocat ...fara nimic....mi-a masurat apart in care locuiesc a facut poze si dus a fost.Intrebarea mea este ....daca ambele parti din proces sunt reprezentate de un avocat....care sunt persoanele care participa conform legii la evaluare????Daca evaluatorul are dreptul sa-i cheme pe cei care ne-au dat in judecata ,pe proprietatea noastra fara sa ne ceara acordul.....ptr ca acerl domn asta intentiona sa faca ...sa-i sune pe acei stranepoti sa mii aduca mie in casa.....ei nici macar nu stiau unde sunt imobilele ptr care se judeca......Am luat atitudine fata de acea initiativa si i-am interzis categoric sa-mi cheme acele persoane in casa.....nu au ce cauta la mine ...au avocat cred ca era singurul in masura sa fie prezent.De aceea doresc un raspuns ......sa stiu si eu exact ce spune legea???

Va multumesc
Aceste liste de care spun ca s-au refacut au fost scrise in data de 29-12-2010 cu data de 23-12-2010. Listele initiale nu au continut greseli ci metrii cubi apa calda si rece plus caldura bagata in plus........iar listele nr 2 ....contin aceleasi sume ...dar cu mc apa in minus......Eu am facut contestatie vizavii de suma afisata ptr ap meu apartament cu 2 camere...doua persoane cu apa si caldura contorizata am cheltuieli pe luna noiembrie 650 lei.....mi se pare o suma enorma deoarece mi s-a bagat caldura si apa in plus adica la apa calda si rece total 10 mc plus iar la caldura.....am 350 lei ...numai caldura ....din moment ce pe contorul individual de apartament nu am nici macar 150 lei.
Răspuns la discuția SEMNATURA FALSA
La aceasta firma asa se procedeaza cu toti angajatii iar cui nu-i convine regimul.....stiti vorba patronilor din ziua de azi...mai stau inca 10 la usa......dar chiar ceea ce au facut acum cu salariile este bataie de joc....asta de la un salar de 1500 lei net.
Răspuns la discuția SEMNATURA FALSA
SI MAI AM O OBIECTIE.....EU AP LUCRAT IN ACEASTA FIRMA DIN DATA DE 1 SEPT 2010 DATA DE LA CARE AM EMIS FACTURI CU CNP-UL SI SEMNATURA MEA.AM SOLICITAT CONTRACTUL DE MUNCA PTR UN CARD BANCAR IN DATA DE 1 NOIEMBRIE DATA LA CARE MI S-A SPUS LA TEL CA .....NU EXISTA NICI UN CONTRACT INREGISTRAT LA ITM IAR ACESTA SE VA FACE CU DATA DE 8 NOIEMBRIE 2010 DATA LA CARE S-A SI FACUT DAR ASA CUM V-AM SPUS CU SEMNATURILE ALTOR PERSOANE NICIDECUM A MEA.
Răspuns la discuția SEMNATURA FALSA
NU FAC VALURI...PROBLEMA ESTE CA AM CONVENIT ASUPRA UNUI SALARIU NET . SI A UNUI PROGRAM DE MUNCA DE 8 ORE IAR ACUM TOATA FIRMA S-A TREZIT CU O CIRCULARA TRIMISA PE MAIL IN CARE SALARIUL NET ESTE DE 500 LEI IAR PROGRAMUL DE MUNCA DE 10 ORE PLUS SAMBETE LUCRATE OBLIGATORIU.
BUNA ZIUA ....IN BLOCUL IN CARE LOCUIESC S-AU AFISAT IN DATA DE 23-12-2010 CHELTUIELI AFERENTE PE LUNA NOIEMBRIE.IN DATA DE 29-12-2010 S-AU FACUT INCASARI DUPA ALTE LISTE CARE CONTIN ALTE SUME DE BANI DECAT CELE AFISATE INITIAL.MENTIONEZ CA ACESTE LISTE CARE S-AU REFACUT S-AU AFISAT IN LOCUL CELOR INITIALE DUPA CE S-AU FACUT INCASARILE ADICA IN 30-12-2010 DAR ELE FIGUREAZA TOT CU DATA DE 23.AM FOTOGRAFIAT AMBELE LISTE...SI SINCERA SA FIU.....CRED CA NU ESTE LEGAL CE S-A INTAMPLAT.SPUNETI-MI VA ROG ACESTEA POT CONSTITUII PROBE DOVEDITOARE IN INSTANTA IN CAZUL IN CARE VOM RECURGE LA O ASEMENEA SOLUTIE?
Discuție SEMNATURA FALSA
SPUNETI-MI VA ROG ...IN CAZUL IN CARE ANGAJATORUL A SEMNAT CONTRACTUL INDIVIDUAL DE MUNCA IN LOCUL MEU.....EU PRIMIND UN EXEMPLAR AL ACESTUIA GATA INREGISTRAT LA ITM ....DUPA 2 LUNI DE LA ANGAJARE.....SI ASTA LA INSISTENTA MEA.....CE TREBUIE SA FAC IN ACEST CAZ?