avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters183660

Activitate ContSters183660

Care autor este mai bun pe noul Cod civil in materia obligatiilor (anul 2) dintre Liviu Pop si Paul Vasilescu si de ce ?

Va multumesc anticipat pentru sfat.
Va rog, daca puteti, sa-mi aratati in drept unde as putea gasi aceste dispozitii ?
Faptul ca are un copil minor nu schimba situatia in privinta executarii silite a imobilului in care locuieste, la care isi are domiciliul ?
Va multumesc.
Daca o persoana fizica in calitate de administrator al unei firme din Italia este chemata in judecata pentru evaziunea fiscala a firmei, ea nesemnand niciodata vreun act, poate fi executata silit cu privire si la bunurile din tara (persoana are cetatenie romana cu domiciliul in Romania) conform dispozitiilor de drept international ?

Ii poate fi executat apartamentul la care isi are domiciliul (in Romania) ?
Mentionez faptul ca persoana in cauza are un copil minor ce are stabilita filiatia numai fata de acest parinte.

Va multumesc.
As fi vrut eu la stat dar nu am luat admiterea, imi mai lipseau 0,70 #-o

Am sa depun si la Universitatea Lucian Blaga din Sibiu

Voiam sa stiu parerile celor care sunt in domeniu sau studenti deja, ca sa-mi fac o idee mai clara despre aceste doua universitati private.
Universitatea Nicolae Titulescu vs Universitatea Titu Maiorescu

Ce ar fi mai bine sa aleg pentru Facultatea de Drept ?

Argumente PRO si CONTRA

Care este mai bine vazuta in ochii unui angajator (de ex. firma de avocatura) ?

Va multumesc.

secretariatul facultatii la care doriti sa va transferati


Facultatea de Drept - UNIBUC #-o
(nu sunt din Bucuresti ca sa pot sa merg la secretariat :(( )
Am cautat pe diverse pagini despre transferul de la o universitate la alta, dar pe alte site-uri gasesc pareri diferite.
Intrebare mea este:

daca esti la o universitate privata te poti transfera dupa 1 semestru la cea de stat (de ex UNIBUC) dar dupa 1 an ?

am inteles ca la transfer se face echivalarea materiilor de catre profesori si dau diferente

Cand se face transferul trebuie sa se da testul de romana-economie ?

_____________________________________________

daca stiti care sunt toate etapele de urmat (pas cu pas) pentru un transfer as fi foarte recunoscator

va multumesc
Răspuns la discuția SUGESTIE
oricum era doar o sugestie dupa parerea mea foarte corecta si foarte buna... in fine

mai bine nu mai postam chestia asta
Discuție SUGESTIE
creati un buton "dislike" pentru scadere de rating avocatnet in cazul in care cel care a pus o intrebare nu este multumit de un raspuns
Răspuns la discuția ELSA
pai asta am citit si eu inainte de a posta acest mesaj... nu mi se pare ca zice ceva relevant ce e scris acolo e doar asa sa umple sectiunea de acolo