avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate danielamihai10

Activitate danielamihai10

Discuție viza CFP
Conform carei legi respectiv art contabilul sef la o institutie subordonata unui minister, cu experienta ca economist 14 ani, 2 ani ca cont sef la aceasta institutie poate sa obtina viza CFP , cel care o are este cu pile si este varza,,cum s-ar putea proceda .
Răspuns la discuția SUCCESIUNE
Sotul meu mai avea frati ,daca acestia vor pot ataca actul de intretinere , in conditiile in care la momentul incheierii acestuia noi nu eram casatoriti,iar la momentul casatoriei parintii sotului nu mai erau in viata.
Multumesc
Răspuns la discuția Decontare cheltuieli dupa 3 luni
Multumesc pentru raspuns. As vrea sa ma mai lamuriti cu urmatoarea situatie :

Desi nu a existat o aprobare a ordonatorului de credite aceasta deplasare s-a facut.
-La sectia de inot nu existau la acea data fonduri suficiente sa acopere aceasta deplasare .
-Acum Ordonatorul poate repartiza din vp disponibilitati adica 32000lei,dar mai este legala decontarea cheltuielilor dupa cinci luni ,avand in vedere ca la data respectiva nu au existat nici aprobare si nici fonduri necesare.
-Aprobarea si fondurile urmeaza a se da in septembrie 2016
Acum trei luni o delegatie compusa din 4 antrenori si cativa sportivi s-au deplasat in Italia la o compet locala de acolo ,fara invitatie oficiala .Inainte de plecare nu a existat o aprobare scrisa si nici viza CFP,intrucat referatele de aprobare nu au fosr inregistrate.Acum se solicita plata cheltuielilor cu aceasta deplasare (bilete de avion,masa,cazare,diurna )Pe referatele intocmite de antrenori exista o rezolutie a ordonatorului de credite in functie de posibilitatile financiare .Aceasta rezolutie nu o consider aprobare ,intrucat la data respctiva existau disponibilitati banesti.Referatele au ajuns la compartimentul contabilitate acum ,au fost inregistrate acum nu au viza CFPsi se solicita plata acestora,Se mai poate ACORDA viza de CFP si ulterior plata pe aceste documente inregistrate dupa trei luni de la efectuarea cheltuielilor si fara o aprobare clara,In baza carei legi putem refuza viza de CFP si de plata a acestor cheltuieli
Discuție SUCCESIUNE
Am doi copiiminori, sotul a decedat , iar locuinta si o suprafat de 4000mp sunt dobandite de sotul meu inainte de casatoria noastra de la parintii lui printr-un act de intretinere.Cand eu m-am casatorit cu el parintii acestuia nu mai traiau.
Ce drepturi imi revin din aceste proprietati ?
Discuție Licenta Windows
Am cumparat cateva licente windows 10 pentru laptopurile societatii
Fiind considerate imobilizari necorporale se pot contabiliza 208 si concomitent trecute pe cheltuieli dupa instalarea lor .
Un club sportiv neplatitor de tva a aprovizionat un numar de licente windows 10 la ppret de 596 lei cu tva ,pot fi receptionate ca obiecte de inventar ?
Acestea s-au aprovizionat in vederea instalarii pe 8 laptopuri inregistrate ca obiecte de inventar
Un club sportiv neplatitor de tva a aprovizionat un numar de licente windows 10 la ppret de 596 lei cu tva ,pot fi receptionate ca obiecte de inventar ?
Acestea s-au aprovizionat in vederea instalarii pe 8 laptopuri inregistrate ca obiecte de inventar
Discuție Mese sportivi
Sunt un club sportiv si am o cantina care este pentru terti si sportivii nostrii ,am curte de conturi in control si m-au intrebat unde scrie ca la sportivii nostrii trebuie sa le dau hrana cu pret fara adaos(gestionarul pana acum asa le dadea la pret
de furnizor cu TVA),incerc sa caut sa vad daca gasesc un ordin al MTS ceva in acest sens
Va rog sa ma ajutati sa trec peste acest impas ,am in fata documentele contabile de la o cantina sportiva ,vinde si la liber si la sportivii clubului fara adaos ,in raportul de gestiune gestionarul se incarca cu o suma diferita de total nir ,mai exact cu valoare fara tva plus adaos fara tva ,in schim toate vanzarile sunt purtatoare de tva si adaos