avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelamoraru65

Activitate mihaelamoraru65

este corecta inregistrarea :
371=401/ val din factura la cursul din data emiterii
4426=4427 valoarea de mai sus *24% ??
si apoi fac OP pt acest TVA 4426 ??

mentionez ca in factura primita produsele sunt fara tva , dar furnizorul apare ca platitor de tva in tara lui
Eu trebuie sa-mi calculez si sa platesc tva la aceste facturi ? produsele sunt plante si flori

:(
Sunt mai noua in bransa in ce priveste facturile din import si as vrea sa intreb care e regimul pt TVA la facturile sosite ? trebuie platit inainte ? se inregistreaza la fel ca si celelalte sau trebuie obligatoriu plati TVA pt marfa importata netinand cont de celelalte facturi de vanzari sau cumparari ?firma respectiva cumpara marfa si din tara , iar de vandut vinde numai in Romania ? Pot gasi informatii despre aceasta in codul fiscal ?
Va multumesc
Discuție intrebare
buna ziua ,
Am si eu o dilema in legatura cu contractul de munca pe care-l am in prezent. Firma la care sunt angajata mi-a facut pe langa contractul de munca si un act aditional in care imi impune ca daca plec sa platesc o anumita suma , pentru ca am fost la cursuri organizate si suportate de ei 14 zile in momentul angajarii , are voie sa ma oblige sa semnez acest contract ? in codul muncii se specifica faptul ca se poate, daca angajatorul m-a trimis la cursuri pe banii lui o perioada de 60 de zile. Si inca o "durere", luna aceasta mi-a retinut din salariu o suma destul de mare ca si penalizare atat mie cat si celorlalti colegi indiferent de functia lor fara sa ni se dea o explicatie, o comunicare, o decizie ceva , pur si simplu fara sa stim motivul, In afara de asta nici pana acum ( sunt angajat de 3 luni) nu am primit fisa postului ca sa stiu exact ce indatoriri#-o am.Ce pot sa fac ?? Pur si simplu pentru faptul ca au facut acel contract aditional isi bat joc de noi atat in ce priveste salariile cat si ca timp de munca.
Multumesc anticipat pentru solutii #-o

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...
Răspuns la discuția PFA- obligatii fiscale
PFA e pew numele sotului, dar ne ocupam amandoi in timpul liber, avem un stand inchiriat la un en-gross, si ca sa functioneze trebuie sa stai de dimineata pana seara, de aceea am rugat-o pe nepoata mea care nu are serviciu sa ne ajute cand noi suntem la serviciu.
Răspuns la discuția PFA- obligatii fiscale
Adica trebuie sa-mi fac un alt contract de cass chiar daca mi se retine pe stattul de salariu de la serviciu ?:sorry:

Multumesc mult pentru raspuns
Discuție PFA
Buna ziua ,
de curand mi-am deschis o mica afacere pe persoana fizica autorizata si as vrea sa va rog sa ma lamuriti asupra catorva aspecte:
- eu sunt angajata ,in acest caz mai trebuie sa fac alte declaratii sau sa platesc alte taxe salariale ?
- pot sa angajez la randul meu p persoana care sa stea la vanzare cat timp eu sunt la serviciu ?
Va multumesc anticipat.
buna ziua, am si eu cateva nelamuriri referitoare la obligatiile mele ca PFA,
-si eu si sotul avem un loc de munca , mai trebuie sa platim acele dari la stat cas, cass, somaj ,
- daca ne ajuta o nepoata in perioada cand suntem la serviciu putem sau trebuie sa-ifacem contract de munca ?
-in afara registrului de incasari si plati mai avem nevoie si de alte registre ?
Va multumesc anticipat
Mihaela Moraru